Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci dorabiają po wykładach

PIOTR JASINA
Studenci mogą podjąć np. pracę w call center.
Studenci mogą podjąć np. pracę w call center. Fot. www.sxc.hu
Wielu studentów podejmuje pracę dorywczą lub stałą - w zależności od charakteru studiów.

- Dochód jest wciąż najczęściej wskazywanym powodem decyzji o podjęciu pracy podczas studiów - przyznaje Monika Ulatowska ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. - Pieniądze pozwalają kontynuować naukę, podejmować dodatkowe płatne zajęcia, realizować zainteresowania i pasje czy chociażby korzystać z rozrywek i uroków życia studenckiego.

Czasy, w których studenta całkowicie utrzymywali rodzice, minęły. Praca w trakcie studiów stała się więc zjawiskiem naturalnym. Jest to także ważne źródło doświadczeń zawodowych i interpersonalnych. Młody człowiek uczy się funkcjonowania w wielu organizacjach, zdobywa kontakty, weryfikuje swoje predyspozycje i zainteresowania.

- Takie doświadczenia szybko procentują zapewniając również lepszą pozycję podczas poszukiwań pracy po studiach - dodaje Ulatowska. -To świetny wstęp do kariery zawodowej.

Ograniczona dyspozycyjność

Ireneusz Marzoch z agencji GI Worker przyznaje, iż studentom odpowiada przede wszystkim fakt, iż mogą pracować mimo ograniczonej dyspozycyjności. Chętnie korzystają z agencji by oszczędzić na czasie. Wystarczy, że wypełnią prosty formularz w biurze lub na serwisie WWW. Nie muszą śledzić ogłoszeń itd.

Nie ma też przeszkód, by zostawić aplikacje w kilku agencjach jednocześnie, co zwiększa szanse na szybkie znalezienie zajęcia. Każda bowiem współpracuje z wieloma firmami. Dodajmy, że agencje nie pobierają opłaty za wpisanie kandydata do bazy danych i znalezienie pracy.

Jakie dokumenty?

Jakie dokumenty przynieść ze sobą? Dokument tożsamości, numer NIP i numer konta bankowego.

W agencji kandydat określa dni i godziny, w których może i chce pracować.
Z roku na rok rośnie aktywność młodych ludzi na rynku pracy. Początek semestru, gdy do sesji jest jeszcze dużo czasu, to dobry moment na zarobienie paru groszy.
Dodatkowo na rynku obserwuje się coraz większe zainteresowanie firm studentami, szukającymi tymczasowego zajęcia.

Dokąd i po jaką pracę

Na studentów w agencjach pracy czeka wiele ofert przystosowanych do zmiennych godzin dyspozycji kandydata: od prac prostych i doraźnych aż po stanowiska biurowe, projektowe gdzie można wykazać się nabytą wiedzą i umiejętnościami oraz rozwijać je w praktyce. Kandydaci, którym czas pozwala na podjęcie pracy na cały etat również znajdą dla siebie wiele propozycji.

Pracownik call center, pomoc biurowa (stanowiska w zależności od kompetencji kandydata), merchendiser, kasjer - sprzedawca, magazynier, prace pomocnicze i porządkowe, wyprzedaże i inwentaryzacje, pracownik produkcyjny, do prostych prac montażowych w zakładach produkcyjnych itd.

Listę agencji zrzeszonych w Stowarzyszeniu Agencji Zatrudnienia znajdziemy na stronach: www.saz.org.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza