Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci mogą się sprawdzić: pierwsza wirtualna firma działa w Słupsku

Krzysztof Piotrkowski
Sprawdź się Do programu mogą się zgłaszać studenci, doktoranci i absolwenci szkół wyższych z województwa pomorskiego, którzy chcą założyć własne firmy, ale nie mają biznesowego doświadczenia. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Ankiety dla uczestników i dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.naukatobiznes.pl. Termin zgłoszeń mija 14 marca.
Sprawdź się Do programu mogą się zgłaszać studenci, doktoranci i absolwenci szkół wyższych z województwa pomorskiego, którzy chcą założyć własne firmy, ale nie mają biznesowego doświadczenia. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Ankiety dla uczestników i dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.naukatobiznes.pl. Termin zgłoszeń mija 14 marca. Łukasz Capar
Studenci z woj. pomorskiego będą sami kierowali dużymi firmami zatrudniającymi po kilkadziesiąt osób. Od ich umiejętności zależy, czy przedsiębiorstwo odniesie sukces czy zbankrutuje. To pierwszy tego typu projekt w kraju.

Studenci będą przez rok prowadzili jedną z dwóch firm produkcyjnych. Będą to przedsiębiorstwa wirtualne, czyli nie istniejące realnie a tylko w świecie komputerowym. Nie mniej realizm symulacji nie będzie odbiegał od rzeczywistości.

- Kadrę firmy będzie stanowiło 20 osób, każda po spotkaniu z psychologiem otrzyma stanowisko najlepiej odpowiadające jej predyspozycjom - mówi Janusz Jakóbczak z częstochowskiej firmy Macrologic, która uruchamia nowatorski projekt wraz ze słupską Wyższą Hanzeatyczką Szkołą Zarządzania. - Będzie więc zarząd, kadrowi, księgowi, osoby odpowiedzialne za marketing. Firma będzie prowadziła działalność tak, jakby istniała na prawdziwym rynku.

Oznacza to, że pracownicy wirtualnej firmy będą musieli radzić sobie z najtrudniejszymi sytuacjami, które zdarzają się prawdziwym przedsiębiorstwom.

- Kontrahenci mogą nagle przestać płacić, cena zamówionego surowca może wzrosnąć z powody wahań na rynku walut i produkcja stanie się nieopłacalna lub bank odmówi kredytowania - mówi Jakóbczak. - Uczestnicy programu nauczą się podejmować właściwe decyzje na podstawie różnych danych, będą mogli również korzystać z porad trenerów.

Poza tym studenci zapoznają się z najnowszym oprogramowaniem wykorzystywanym w przedsiębiorstwach. Nauczą się sporządzać sprawozdania finansowe, bilanse i inne dokumenty.

- Będą mogli popełniać błędy bez konsekwencji - mówi Krzysztof Białek koordynator projektu z WHSZ. - Dzięki temu dowiedzą się jakie kłopoty spotkały by ich, gdyby mieli prawdzie przedsiębiorstwo.

Projekt pod nazwą "Xpertis - narzędzie menedżera dla osiągnięcia celów biznesowych w ramach tworzenia i zarządzania firmą" będzie trwał dwa lata. W pierwszym roku dwie grupy po 20 osób założą dwie firmy, kolejne dwie grupy przejmą działające przedsiębiorstwa lub stworzą nowe. d

Sprawdź się

Do programu mogą się zgłaszać studenci, doktoranci i absolwenci szkół wyższych z województwa pomorskiego, którzy chcą założyć własne firmy, ale nie mają biznesowego doświadczenia. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Ankiety dla uczestników i dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.naukatobiznes.pl. Termin zgłoszeń mija 14 marca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza