Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studia jakich wcześniej na Pomorzu nie było. Akademia Pomorska w Słupsku prymusem studiów dualnych

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Akademia Pomorska w Słupsku jako jedna z pierwszych uczelni w Polsce, a pierwsza na Pomorzu uruchomi studia dualne, na których kształcenie odbywa się w ścisłej współpracy z pracodawcą. Innowacyjne trzyletnie studia na kierunku Logistyka Zielone łańcuchy dostaw prowadzone będą we współpracy z firmą Markos z Głobina.

Dzisiaj w sali senatu Akademii Pomorskiej w Słupsku rektor uczelni dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP, i Cezary Koseski, prezes firmy Markos, podpisali list intencyjny. Studia dualne rozpoczną się w październiku, a uczyć się na nich będzie 17 pracowników firmy Markos, zatrudniającej ponad tysiąc osób.

Przyszli studenci, pracownicy firmy, którzy zdecydowali się ku zadowoleniu pracodawcy rozszerzyć wiedzę, będą uczyć się w AP, ale 40 procent czasu trzyletnich studiów, spędzą na zajęciach praktycznych w siedzibie Markosu w Głobinie. Na bieżąco więc, będą łączyć wiedzę teoretyczną z praktyczną. Pracodawca zyska pracowników wyszkolonych pod własne potrzeby, a słupska uczelnia dołączy do nielicznego grona polskich uczelni, które mają studia w formule dualnej.

- Rozwijamy nasz potencjał naukowy i dydaktyczny. W ostatnim czasie zrealizowaliśmy kilka projektów z przedsiębiorcami, myślę tu o Słupskim Ośrodku Akademickim, w ramach którego powstało kilkanaście pracowni, laboratoriów, które są elementem współpracy Akademii Pomorskiej w Słupsku z otoczeniem. Idziemy dalej - powiedział dzisiaj rektor dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP. - Uruchamiamy kolejny kierunek kształcenia. Jest to Logistyka o charakterze zielonych łańcuchów dostaw. Naszym partnerem jest firma Markos. Jak państwo wiecie, jest to wiodący producent laminatów i elementów elektrowni wiatrowych. Bardzo się cieszymy z tej współpracy, ponieważ jest to pierwszy taki kierunek w naszej uczelni, w formule dualnej.

od 16 lat

- Chciałem podziękować panu rektorowi i panom profesorem, dzięki którym mogliśmy rozpocząć naszą współpracę. Nie ukrywam, że od dłuższego czasu pojawiał się u nas problem kadry, która ma wzmacniać nasze główne kierunki działań. Nasze procesy produkcyjne muszą być wzmacniane przez fachowców, wykształconych teoretycznie, a nie tylko praktycznie we wszystkich komórkach około produkcyjnych - tłumaczył prezes Koseski.- Moja firma zatrudnia teraz ponad tysiąc osób, a w komórkach związanych z logistyką jest ponad 40 osób. I ten kierunek działań, który otworzyła nasza regionalna uczelnia wpisuje się w kierunek działań firmy.

- Projekt, w ramach którego realizujemy studia dualne i rozpoczynamy je tutaj na naszym lokalnym rynku, to projekt 3LoE. To projekt międzynarodowy, w ramach którego kryją się trójstopniowe Centra Doskonałości Zawodowej. Trójstopniowe, bowiem szkolenia odbywa się na poziomie szkoły zawodowej, czy ponadpodstawowej i kursów doszkalających oraz w ramach szkół wyższych. Model dualny jest bardzo popularny w Niemczech - tłumaczy dr hab. Marek Łukasik, prof. AP, prorektor ds. rozwoju i współpracy.- Nasz projekt został najlepiej oceniony w całej Unii Europejskiej.

Projekt ów dotyczy 22 partnerów z siedmiu krajów UE: Polski, Niemiec, Włoch, Austrii, Litwy, Łotwy i Estonii. Stąd unijne pieniądze na otwarcie studiów dualnych w Słupsku. Dzięki projektowi 3LoE w regionie stworzone jest Centrum Doskonałości Zawodowej. Partnerem jest tu Akademia Pomorska, Zespół Szkół Mechaniczny i Logistycznych w Słupsku oraz Izba Rzemieślnicza Małej i Dużej Przedsiębiorczości ze Szczecina. Wspólnie mają za zdanie kształcenie specjalistów na potrzeby zielonej gospodarki.

- Ten projekt, o którym dzisiaj mówimy jest to pierwszy krok do działań, które podejmujemy na szerszą skalę. Centra Doskonałości Zawodowej to będzie priorytet UE w nowym rozdaniu środków. W przyszłym miesiącu podpiszemy porozumienie na rzecz rozwoju ustawicznej edukacji zawodowej w naszym regionie. Zaangażowane w to jest całe środowisko gospodarcze. Nasza uczelnia będzie pełnić wiodącą rolę w kreowaniu tego Centrum w regionie - tłumaczył dr hab. Andrzej Urbanek, prof. AP, prorektor ds. kształcenia.

Zielone łańcuchy dostaw będą czwartą ścieżką kształcenia na kierunku Logistyka realizowanym w Katedrze Zarządzania AP w Słupsku. Akademia Pomorska kształci obecnie na 30 kierunkach i oferuje studentom ponad 120 ścieżek kształcenia. Jak zapewniono w kolejnych latach studia na ścieżce Zielone Łańcuchy dostaw będą dostępne dla absolwentów szkół średnich. W trakcie studiów studenci nawiążą kontakt z pracodawcami, a po zakończeniu nauki będą mogli dołączyć do pracy. Pracodawcy zaś będą wcześniej znać swoich potencjalnych pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza