Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Styl i kolorystyka

(kpn)
Kuchnia w stylu wiejskim.
Kuchnia w stylu wiejskim. Fot. Opoczno SA
Jeżeli wydaje nam się, że wszystko wiemy najlepiej, zaprojektujmy kuchnię znajomym, a naszą niech jednak zaprojektują fachowcy. Konsekwencje popełnionych na tym etapie błędów możemy ponosić przez lata.

Nie każdy architekt, projektant wnętrz czy plastyk, musi umieć dobrze zaprojektować kuchnię: z tym problemem powinniśmy zwrócić się do pracowników doświadczonego studia kuchennego.
Nie upierajmy się przy rozwiązaniach które z różnych względów odradzają nam projektanci ze studia mebli kuchennych (pod warunkiem że potrafią oni uzasadnić swoje racje).
Bardzo łatwo można projekt kuchni "przedobrzyć"; nadmiar elementów ozdobnych może pozbawić to pomieszczenie możliwości bezpiecznej i ergonomicznej pracy - uprzedzają fachowcy prowadzący stronę internetową www.meblekuchenne.pl.

Styl i kolorystyka

Pamiętajmy że kuchnia powinna pozostawać w harmonii stylistycznej z resztą domu. Tu należy podjąć strategiczne niemal decyzje na temat późniejszego efektu estetycznego naszej kuchni. Tylko w nielicznych realizacjach udaje się uzyskać odpowiedni efekt. Wymaga to ze strony projektującego dużego wyczucia i doświadczenia.

Określenie potrzeb

Powinniśmy zdecydować, jak duża powinna być nasza kuchnia, ile potrzeba nam miejsca w szafkach i szufladach, ile powierzchni blatu, jak duży zlew, jakie urządzenia agd. Weźmy pod uwagę, czy rodzina będzie się powiększać, jak długo będziemy tu mieszkać. Kuchnia powinna być "skrojona" na miarę naszych potrzeb.
Wielkość kuchni powinna być proporcjonalna do wielkości domu i liczby korzystających z niej osób.
Projektując nową kuchnię możemy opierać się na pomysłach sprawdzonych w kuchni obecnie używanej, pamiętajmy jednak aby nie przenosić bezmyślnie starych, nieergonomicznych rozwiązań tylko dlatego, że jesteśmy do nich przyzwyczajeni.

Określenie budżetu

Na tym etapie popełniane są zwykle największe błędy. Większość z nas pragnie oczywiście pięknej, dużej i bogato wyposażonej kuchni, ale za minimalną cenę. Tu mogą pojawić się pułapki.
Jeżeli nasz budżet jest ograniczony, nie sięgajmy po kosztowne i trudne w realizacji "bajery"; nawet jeżeli uda się znaleźć taniego wykonawcę, to skutek oszczędzania na rozwiązaniach wymagających większych inwestycji może być opłakany.
Mając do zabudowy meblami duże połacie ścian, należy liczyć się z odpowiednimi kosztami; lepszą inwestycją będzie skromniejsza zabudowa w solidnym standardzie, niż bogata zabudowa lichymi meblami.

Wybór dostawcy mebli

Oferta mebli kuchennych jest wręcz ogromna. Polskie, włoskie, niemieckie, od rzemieślnika. Wybierając meble kupujemy te które nam się podobają. Aby wybrać firmę - trzeba mieć nosa.
Należy pamiętać, że rzadko kiedy najtańsza oferta jest równocześnie solidna.
Pamiętajmy że meble robione wg naszego projektu przez zakład stolarski muszą być (przez wzgląd na koszta wytworzenia) droższe od podobnych mebli produkowanych przez dużą fabrykę, jeżeli jest inaczej - może to być pułapką.
Uwaga! nawet dobrze wyposażony zakład rzemieślniczy, może mieć poważne problemy z uzyskaniem jakości, jaką może zagwarantować fabryka.
Jeżeli chcemy uniknąć późniejszych kłopotów, powinniśmy zamówić meble wraz z aranżacją pomieszczenia i ich instalacją w kuchni.

Wybór wyposażenia AGD

Podobnie jak w przypadku oferty mebli, wybór sprzętu agd jest bardzo duży. Obniżki, promocje, specjalne okazje. Co kupić? Wybierzmy sprzęt, który pod każdym względem będzie dla nas optymalny.
Nie zaczynajmy od końca - najpierw kupujemy (okazyjnie) piekarnik, zlew i lodówkę, a potem "się zobaczy".
Sprzęt wybieramy dopiero wiedząc, jak zaplanowana będzie cała nasza kuchnia (kolory, model mebli, miejsce na urządzenia).
Najpierw wybieramy piekarnik (element najbardziej widoczny), następnie lodówkę (jeżeli nie jest zabudowana), potem płytę, okap, zmywarkę i zlew.
Czy na pewno okazją będzie kupno piekarnika czy zlewozmywaka, który nie do końca pasuje do naszej kuchni, ale za to znalazł się na wyprzedaży?

Wybór wykonawcy

Prace instalacyjno-wykończeniowe najpewniej będzie zlecić firmie poleconej przez znajomych. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych sytuacji z firmami niesolidnymi i nieuczciwymi.
Aby zapewnić prawidłowy przebieg i końcowy efekt pracom instalacyjno-wykończeniowym, powinniśmy zażądać od osoby przygotowującej projekt mebli, przygotowania odpowiedniej dokumentacji; ta sama osoba powinna odpowiadać za jego poprawność.
Przed zakończeniem prac adaptacyjnych należy sprawdzić zgodność wykonanych przyłączy z przygotowanym przez studio kuchenne projektem. Nie zawsze tani wykonawca będzie w stanie wywiązać się terminowo i jakościowo z zawartej umowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza