Stymulator gospodarczy regionu. Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. obchodzi jubileusz

Akcja specjalna Nasze Dobre z Pomorza 2024
Słupski Inkubator Technologiczny - jedna z wizytówek Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
Słupski Inkubator Technologiczny - jedna z wizytówek Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. PARR S.A.
Rozpoczynamy projekt Nasze Dobre z Pomorza. To akcja, w której będziemy prezentować i nagradzać firmy będące wizytówką naszego regionu. Partnerem akcji jest Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. - instytucja, której jednym z zadań jest pomoc i wsparcie dla biznesu.

Rozpoczynamy plebiscyt Nasze Dobre z Pomorza. To akcja, w której będziemy prezentować i nagradzać firmy będące wizytówką naszego regionu. Partnerem akcji jest Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. - instytucja, której jednym z zadań jest pomoc i wsparcie dla biznesu.

Plebiscyt Nasze Dobre z Pomorza ma długą tradycję wywodzącą się z województwa zachodniopomorskiego. Pierwsza edycja Nasze Dobre była zorganizowana w 2008 roku w województwie zachodniopomorskim. W tym roku będzie to pierwsza edycja łącząca ze sobą Dziennik Bałtycki i Głos Pomorza.

30 lat w regionie

Partnerem plebiscytu jest Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która w tym roku obchodzi jubileusz 30. rocznicy powstania. Głównymi akcjonariuszami spółki są: Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Słupsk, Skarb Państwa, Miasto Koszalin, Gmina Redzikowo oraz firmy i osoby fizyczne - łącznie 31 akcjonariuszy.

Od 1997 r. PARR S.A. zarządza Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zarządza Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną (SSSE). To jedno z najważniejszych narzędzi, które Agencja wykorzystuje do wspierania rozwoju gospodarczego na Pomorzu. Zadaniem PARR jest tworzenie przyjaznych warunków do prowadzenia biznesu i generowanie nowych miejsc pracy.

Dzięki zaangażowaniu zespołu PARR i aktywności lokalnych samorządów, strefa rozrosła się do 18 podstref inwestycyjnych, zlokalizowanych w województwach pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim, wspierając rodzime przedsiębiorstwa i przeciągając zewnętrznych inwestorów. W latach 1997-2018 wydano 159 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w Strefie o wartości 2,68 mld złotych. W firmach działających w SSSE zatrudnienie znalazło kilka tysięcy osób.

Od 2018 roku, w ramach rządowego programu Polska Strefa Inwestycji, rola Specjalnych Stref Ekonomicznych została rozszerzona. Inwestorzy mogą korzystać ze wsparcia gdziekolwiek działają - strefa ekonomiczna „przychodzi do nich”. W ramach tego programu wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od lokalizacji czy wielkości firmy, mogą otrzymać ulgi podatkowe. Od wprowadzenia programu w słupskiej strefa zainwestowano 2,2 mld zł.

Słupski Inkubator Technologiczny

PARR S.A. zarządza również Słupskim Inkubatorem Technologicznym (SIT). To placówka, która powstała z inicjatywy PARR, która była jego głównym inwestorem. W tym celu wykorzystano dotacje z Agencji Rozwoju Pomorza, dofinansowanie ze środków unijnych oraz z budżetu Miasta Słupska oraz Samorządu Województwa Pomorskiego. Koszt budowy SIT wyniósł ponad 40 mln zł. Obiekt oddano do użytku w 2012 roku.

Celem tego projektu było rozwijanie przedsiębiorczości, przyciąganie inwestorów z innowacyjnych branż, tworzenie nowych miejsc pracy poprzez zapewnienie przedsiębiorcom korzystnych warunków do prowadzenia działalności oraz rozwijanie współpracy środowiska naukowego i lokalnego biznesu. W Inkubatorze działa kilkadziesiąt firm, w tym wiele z obszaru nowych technologii.

SIT jest również miejscem organizacji spotkań, szkoleń, konferencji i wydarzeń gospodarczych.

Centrum 3D

PARR oferuje również specjalistyczne usługi dla biznesu. Zajmuje się tym Centrum 3D. To nowoczesne centrum technologiczne zapewnia przedsiębiorcom dostęp do najnowszych technologii, umożliwiając im szybkie prototypowanie, optymalizację produktów i skrócenie cykli produkcyjnych. Kontrahenci znajdą tam usługi doradcze i wykonawcze w zakresie druku 3D, skanowania, pomiarów, inżynierii odwrotnej, tworzenia modelu CAD, kontrolę jakości, prototypowanie, badania termowizyjne z ziemi i powietrza, czy postprocessing.

Nasze Dobre 2024

Projekt Nasze Dobre z Pomorza to największe medialne i promocyjne przedsięwzięcie, które będzie prezentować dorobek gospodarczy naszego regionu. Akcja, jak pokazały edycje z zachodniopomorskiego, z roku na rok zdobywa coraz większe uznanie wśród przedsiębiorców, dla których znak jakości „Nasze Dobre” jest symbolem uznania i zaufania konsumentów. Chcemy promować atrakcyjne produkty, które stworzono u nas, na Pomorzu. Dlatego w Nasze Dobre z Pomorza mogą wziąć udział tylko podmioty gospodarcze zarejestrowane lub mające oddziały na terenie województwa pomorskiego a ich produkt jest wytwarzany w tym województwie.

W dotychczasowych piętnastu odsłonach tamtejszej akcji wzięło udział 730 lokalnych przedsiębiorstw. To była idealna okazja na zaprezentowanie w mediach regionalnych firm, a ponad sto z nich otrzymało prawo do posługiwania się znakiem jakości „Nasze Dobre”. Swoje głosy oddało ponad 382 tys. Czytelników.

W tegorocznej edycji wyróżnimy firmy z Pomorza w 12 kategoriach:

  • technologie i innowacje,
  • budownictwo, inwestycje i nieruchomości
  • pracodawca,
  • motoryzacja,
  • zdrowie, uroda i turystyka,
  • handel i usługi,
  • ochrona środowiska,
  • gospodarka morska i logistyka,
  • IT,
  • energetyka,
  • producent żywności,
  • sektor publiczny.

Znaki jakości NASZE DOBRE przyznawać będzie kapituła, w której skład wchodzą osoby zaufania publicznego, specjaliści z dziedziny jakości, marketingu, przedstawiciele mediów. Ponadto przyznana zostanie Nagroda Publiczności. Otrzyma go produkt lub usługa, która zdobędzie największe wsparcie konsumentów.

Ważne daty

Zgłoszenia do udziału w akcji przyjmujemy do 13 września 2024 r. Od 2 września będziemy prezentować zgłoszone produkty i usługi. Od 19 do 30 września trwać będzie głosowanie SMS. Wraz z końcem września i początkiem października wydamy dwa specjalne dodatki „Nasze Dobre z Pomorza 2024”, które zostaną dołączone do magazynowych wydań Głosu Pomorza (emisja 20 września) i Dziennika Bałtyckiego (emisja 4 października). Zaprezentujemy w nich wszystkie zgłoszone produkty i usługi. Artykuły opublikujemy również w największych serwisach informacyjnych w regionie - dziennikbaltycki.pl i gp24.pl.

Po publikacjach kapituła konkursu przyzna tytuł Nasze Dobre z Pomorza 2024 w każdej z 12 kategorii. Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek oraz nagród nastąpi 23 października podczas uroczystej gali.
Na zakończenie akcji w Dzienniku Bałtyckim i Głosie Pomorza ukażą się artykuły podsumowujące Nasze Dobre.

Dodatkowych informacji o udziale w Nasze Dobre z Pomorza 2024, jego przebiegu oraz zasadach udziela: Anna Szczęk, tel. 510 026 927, e-mail: [email protected].

Stymulator gospodarczy regionu. Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. obchodzi jubileusz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza