Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sucho w okolicznych lasach. Strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności

AIP/Łukasz Boyke
Utrzymująca się od wielu tygodni susza spowodowała wysuszenie ściółki leśnej i drzewostanu, w związku z czym znacznie wzrosło zagrożenie pożarowe w lasach.
Utrzymująca się od wielu tygodni susza spowodowała wysuszenie ściółki leśnej i drzewostanu, w związku z czym znacznie wzrosło zagrożenie pożarowe w lasach. Archiwum
Utrzymująca się od wielu tygodni susza spowodowała wysuszenie ściółki leśnej i drzewostanu, w związku z czym znacznie wzrosło zagrożenie pożarowe w lasach. Obecnie obowiązuje w lasach III - najwyższy Stopień Zagrożenia Pożarowego.

Od początku roku na terenie powiatu bytowskiego strażacy 20 razy wyjeżdżali do pożarów leśnych i upraw rolnych. Na szczęście udało się likwidować zagrożenie w początkowej fazie i nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia. Pożary te najczęściej powstają z winy człowieka. W celu zminimalizowania niebezpieczeństwa powstaniu pożaru na terenach leśnych Komenda Powiatowa PSP w Bytowie oraz administracja Lasów Państwowych zwracają się z apelem do osób przebywających w lesie i na terenach przyległych o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa pożarowego.

Każda osoba zobowiązana jest do przestrzegania przepisów przeciwpożarowych obowiązujących na terenach leśnych i ponosi odpowiedzialność za szkody wynikłe z nieodpowiedzialnego zachowania się. Pożary lasów stanowią poważne zagrożenie dla przebywających tam osób, ponieważ rozwijają się z zawrotną prędkością. Szczególnie groźne są pożary w otoczeniu zakładów i budynków mieszkalnych. Mogą one zagrażać instalacjom przemysłowym i ludziom a tym samym doprowadzić do tragicznych następstw.

W celu uniknięcia lub ograniczenia ilości pożarów w lasach i na terenach przyleśnych przestrzegaj następujących zasad: - wjazd na drogi leśne jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami lub innymi znakami dopuszczającymi ruch po tych drogach, - nie rozniecaj ognia otwartego w lasach i na terenach śródleśnych, łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości 100 metrów od granicy lasów, - nie pal tytoniu w lasach i na terenach śródleśnych, za wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych na pobyt ludzi, - nie wyrzucaj niedopałków papierosów na pobocze drogi oraz na terenie obszarów zalesionych, - pamiętaj, że postój samochodów na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach wyznaczonych i odpowiednio oznakowanych, - bezwzględnie przestrzegaj zakazu wstępu do lasu wprowadzonego przez właściciela lub zarządcę w związku z występującym na obszarach leśnych dużym zagrożeniem pożarowym.

Przypomina się, że zabronione jest także wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach. Gdy zauważysz pożar podejmij jak najszybciej działania w celu jego likwidacji: - zaalarmuj niezwłocznie, przy użyciu wszystkich dostępnych środków osoby będące w strefie zagrożenia, - wezwij straż pożarną - telefon 998 lub 112, - przystąp niezwłocznie, przy użyciu dostępnych środków i sposobów do gaszenia pożaru, - po przyjeździe straży pożarnej przekaż dowódcy posiadane informacje na temat pożaru (co się pali, miejsce pożaru, czy są zagrożeni ludzie itp.);

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza