Sukces Dominiki Nowakowskiej w Japonii

Krzysztof Niekrasz [email protected]
Polacy  w Japonii. Nowakowska trzecia od lewej.
Polacy w Japonii. Nowakowska trzecia od lewej. Ze zbioru Dominiki Nowakowskiej
Dominika Nowakowska z LKB Braci Petk Lębork była najlepszą Polką w biegu sztafetowym w japońskiej Chibie.

To kolejny sukces biegaczki z Lęborka, która rok 2012 może zaliczyć do udanych.

Teraz w rozgrywanym od 2007 roku mieszanym International Chiba Ekiden zwyciężyła reprezentacja Kenii przed gospodarzami - Japonią. Niewiele zabrakło polskiej reprezentacji do pobicia najlepszego wyniku - 2.12.53 godz. z 2011 roku. Do ostatniej zmiany zanosiło się na znaczącą poprawę tegoż rekordu, jednak ostatecznie Polacy zajęli dziewiątą lokatę z czasem 2.13.02 godz. W ekidenie mieszanym startują trzy kobiety i trzech mężczyzn, którzy biegają kolejno odcinki 5 km - 5 km -10 km - 5 km - 10 km - 7,22 km.
Dobry występ w reprezentacji zaliczyła przedstawicielka Lęborskiego Klubu Biegacza Braci Petk - Dominika Nowakowska. Była najlepszą zawodniczką z polskiej ekipy na swojej zmianie ze startującej szóstki Polaków.

Lęborczanka biegła na czwartym wymagającym i krętym pieciokilometrowym odcinku i ukończyła bieg z piątym wynikiem - 16.38 min, będąc najszybszą z Europejek. Warto zaznaczyć, że Nowakowska wyprzedziła szóstą na mecie znakomitą biegaczkę Svetlanę Kireyevę z Rosji - 16.39 min (w tym sezonie na 5000 m na bieżni Rosjanka miała czas 15.08,36 min).

W samych zawodach wystartowało wielu utytułowanych zawodników, mających znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej, a wśród nich medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata oraz Europy.
To nie pierwsze zagraniczne imprezy, w których Nowakowska brała udział.

W 2007 r. w młodzieżowych mistrzostwach Europy wywalczyła szóste miejsce na 1500 m, a w grudniu tego samego roku wraz z drużyną zdobyła brązowy medal w młodzieżowych mistrzostwach Europy w hiszpańskim Toro. Przed biegaczką z Lęborka teraz kilka dni spokoju od biegania, a od grudnia rozpoczyna okres przygotowań do marcowych mistrzostw Polski w biegach przełajowych, które są zarazem eliminacjami do mistrzostw świata w crossie w Bydgoszczy.