Sukces II LO w Słupsku w rankingu krajowym

Zbigniew Marecki
II LO w Słupsku zajęło 16. miejsce w najnowszym Rankingu Olimpijskim polskich szkół średnich. II Liceum Ogólnokształcące w Słupsku
II LO w Słupsku zajęło 16. miejsce w najnowszym Rankingu Olimpijskim polskich szkół średnich. Do tej pory jeszcze w nim tak wysokiego miejsca nie zajęło.

Ranking Olimpijski to najstarszy w naszym kraju ranking szkół średnich. Co roku przygotowuje go miesięcznik "Perspektywy". W 2008 roku II LO w Słupsku zajęło w nim 18. miejsce w kraju.

Potem już nigdy tak dobrze nie było. Dopiero olimpijskie wyniki uczniów tej szkoły w roku szkolnym 2012/2013 pozwoliły jej poprawić ten wynik w najnowszym rankingu, który opublikowano wczoraj.

- Zajęliśmy tak wysokie miejsce dzięki 15 finalistom i 5 laureatom ubiegłorocznych olimpiad przedmiotowych na poziomie centralnym - uważa Mariusz Domański, dyrektor II LO w Słupsku.

II LO poprawiło także swoją pozycję w Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących. W tym roku zajęło w nim 142. pozycję. Przed rokiem uplasowało się na 204. miejscu. Natomiast I LO w Słupsku znalazło się na 184. miejscu, czyli spadło o 9 miejsc, bo w 2013 roku zajmowało 175. miejsce. Z kolei V LO w Słupsku w tym rankingu zajęło 500. miejsce, czyli takie samo jak przed rokiem.

Natomiast II LO nie znalazło się w tegorocznym Rankingu Matur. Zaś I LO zajęło w nim 183. pozycję, choć przed rokiem uplasowało się na 143. miejscu.

- Podejrzewam, że nie znaleźliśmy się w Rankingu Matur, bo w minionym roku szkolnym zbyt dużo naszych uczniów zdawało egzaminy maturalne na poziomie podstawowym - ocenia dyr. Domański.

Z tegorocznych rankingów wynika też, że w Rankingu Techników szkoła ze Słupska, czyli Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, zajęła 80. miejsce (2013 rok - 154.). Natomiast w rankingu maturalnym techników przypadło mu 74. miejsce.

Z rankingów wynika, że Liceum Akademickie UMK w Toruniu jest najlepszym liceum ogólnokształcącym, a Technikum Zawodowe nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno--Mechanicznych w Nowym Sączu najlepszym technikum w Polsce. W rankingach wojewódzkich w Pomorskiem w kategorii liceów I miejsce zajęło III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, a w kategorii techników - Technikum Hotelarskie w ZS Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni.

Zgodnie z postanowieniem kapituły, w Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących szkoły te zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Natomiast w Rankingu Techników 2014 obowiązywały nieco inne kryteria: sukcesy w olimpiadach (20 proc.), matura - przedmioty obowiąz­kowe (25 proc.), matura - przedmioty dodatkowe (25 proc.), wyniki egzaminów zawodowych(30 proc.).

Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych wobec ocenianych szkół: protokołów komitetów głównych olimpiad, zestawień okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Według twórców rankingów ich celem jest dostarczenie informacji o tym, jak oceniane są polskie szkoły ponadgimnazjalne. Głównymi adresatami rankingu są więc uczniowie najstarszych klas gimnazjów, którzy już w czerwcu muszą podjąć bardzo ważną decyzję - wybrać taką szkołę ponadgimnazjalną, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.