Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces Nicoli Leończyk ze Słupska w Holandii

Zbigniew Marecki
Na zdjęciu Nicola Leończyk.
Na zdjęciu Nicola Leończyk. Kamil Nagórek
Nicola Leończyk, tegoroczna absolwentka II LO w Słupsku zdobyła złoty medal podczas międzynarodowego konkursu INESPO 2013 w Middelburgu w Holandii.

INESPO to międzynarodowy konkurs projektów młodych naukowców z dziedziny ochrony środowiska. W tym roku odbywał się od 2 do 7 czerwca. Jego organizatorzy oceniają prace m.in. z chemii, biologii i fizyki. W konkursie, który poprzedziły eliminacje krajowe, wzięło udział około 150 uczniów z 45 krajów.

Zobacz także: Nicola Leończyk z II LO w Słupsku reprezentantką Polski na olimpiadzie ekologicznej w Holandii (wideo)

Nicola znalazła się w finale tego konkursu po tym, gdy została reprezentantką Polski po sukcesie podczas Festiwalu E(x)plory 2013, który organizuje Fundacja Zaawansowanych Technologii. Festiwal w tym roku odbywał się na początku kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Wtedy Nicola przedstawiła po angielsku wyniki swojej pracy oraz odpowiadała na pytania jurorów.

Praca dotyczyła wpływu siłowni wiatrowych na organizmy żywe. Obejmowała pomiar hałasu słyszalnego i niesłyszalnego oraz drgań powodowanych przez turbiny wiatrowe i ich wpływ na organizmy żywe. Ponadto młoda badaczka obserwowała gniazda bociana białego oraz dokonała szereg odkrywek glebowych w poszczególnych latach. Jej obserwacje doprowadziły ją do przekonania, że istnieje wpływ siłowni wiatrowych na organizmy żywe.

- Dlatego musimy dbać o to, aby analizy akustyczne i przedstawianie fal wiatrowych były rzetelne. Niewłaściwa lokalizacji siłowni wiatrowych może wpływać negatywnie na środowisko i zaburzać ekologiczne powiązania między poszczególnymi organizmami. Zła lokalizacja może doprowadzić do katastrofy ekologicznej - mówi Nicola.

Uczestnicy konkursowego finału w Holandii oprócz sesji konkursowej mieli zapewnione rozmaite atrakcje. Uczestniczyli m.in. w wyjeździe do Hagi, a w holenderskim parlamencie rozmawiali z przedstawicielami tamtejszego rządu. Podczas spotkania olimpijczycy mogli się podzielić swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi kraju oraz przeprowadzonymi pracami badawczymi. Konkurs zakończyła uroczysta gala składającą się z części oficjalnej, podczas której zostały wręczone nagrody oraz części nieoficjalnej czyli przyjęcie dla finalistów.

Opiekunem Nicoli była profesor Grażyna Linder.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza