Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces uczniów ze Słupska i regionu w konkursie „Razem do zawodu” [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Uczniowie z kilku szkół ze Słupska i regionu wzięli udział – z sukcesem – w konkursie „Razem do zawodu”. Wśród nich najwięcej nagród zdobyły zespoły ze słupskiego Mechanika.

Konkurs „Razem do zawodu” do kilku lat w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego organizuje Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół zawodowych, zarówno techników, jak i szkół branżowych. Jego celem jest zwiększenie motywacji do podnoszenia wiedzy i umiejętności zawodowych przez uczniów, a także podniesienie wiedzy z przedmiotów zawodowych. Znaczeni ma też
nabycie umiejętności pracy projektowej i zespołowej, bo do konkursu mogą się zgłosić tylko zespoły składające się od trzech do pięciu uczniów.

Poszukiwane są zespołowe projekty związane z jedną z branż kluczowych dla rozwoju regionu: ICT i elektronika, transport, logistyka i motoryzacja i przemysł morski, turystyka, sport i rekreacja i przemysł spożywczy, budownictwo, meblarstwo oraz energetyka i ekoenergetyka, chemia lekka i środowisko.

W tym roku wpłynęło 56 zgłoszeń, udział wzięło 196 uczniów. Ze względu na pandemię – podobnie jak w ubiegłym roku – zespoły projektowe przedstawiały swoje prace konkursowe zdalnie za pomocą platformy do prowadzenia webinarów i wideokonferencji. Jak poinformował komisja konkursowa, mimo wyjątkowej sytuacji, poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. Na uwagę zasługuje merytoryka, zaangażowanie oraz kreatywność i innowacyjność uczniów.

Wielofunkcyjny stół do rehabilitacji

Do konkursu „Razem do zawodu” zgłosiły się również zespoły uczniów ze szkół ze Słupska i regionu i wiele z nich odniosło sukces. M.in. z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku.

Zespół z klasy II technikum o specjalności technik mechatronik pod kierunkiem Adama Drobkiewicza, nauczyciela mechatroniki, opracował projekt stołu do rehabilitacji ciała. Jak mówią twórcy tego projektu – Alicja Reichert, Ewa Reichert, Oliwier Nowak, Gracjan Świtalski i Szymon Król – zaprojektowane urządzenie ma za zadanie zastąpić byłą generację stołów rekondycyjnych stosowanych do rehabilitacji dla osób z urazami zdrowotnymi. Łóżko ma ułatwiać wielozadaniową prace masażystów oraz rehabilitantów, jest sterowane przez aplikację na telefon lub tablet.

Jak wpadli na taki pomysł?

- Przeanalizowaliśmy rynek pracy, głównie ten nasz lokalny i pomyśleliśmy o rehabilitantach, a także o sportowcach, którzy często ulegają urazom – mówi Oliwier Nowak. – W internecie natknęliśmy się na firmę, która wykonuje stoły rehabilitacyjne do konkretnych części ciała. Pomyśleliśmy, że warto byłoby stworzyć stół czy łóżko rehabilitacyjne wielofunkcyjne. Nasz projekt uwzględnia kilka różnych funkcji rehabilitacji.

- Uczniowie nie tylko opracowali komputerowy model stołu rehabilitacyjnego. Musieli, głównie Oliwier, opanować również znajomość oprogramowania programu komputerowego, w którym zrealizowali swój projekt – zaznacza Adam Drobkiewicz, który dodał, że część prac powstała w pracowniach Zespołu Placówek Oświatowych.

Projekt wielofunkcyjnego stołu do rehabilitacji zdobył I miejsce w konkursie „Razem do zawodu” w kategorii branża ICT i elektronika.

Kapsuła marzeń

Wyróżnienie w tym konkursie w tej samej branży przypadło zespołowi z klasy II c technik mechatronik w składzie: Marcin Godlewski, Antoni Matusik, Maksymilian Lasecki, który przygotował projekt pn. „Kapsuła marzeń”. Opiekę merytoryczna sprawowała Milena Ginko, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSMiL w Słupsku.

„Kapsuła marzeń” to projekt kabiny z komputerowym wyposażeniem, służącemu relaksowi, zabawie, odprężeniu i… realizacji marzeń. To wejście do wirtualnego świata i możliwość odbycia symulowanej wycieczki np. na egzotyczną wyspę, albo uczestniczenia w wyścigu samochodowym.

- To kapsuła dla każdego, ale najbardziej pomyśleliśmy o dzieciach niepełnosprawnych, aby mogły one choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Po wejściu do kapsuły można ją zamknąć, a komputerowe wyposażenie, w tym okulary wiar dają poczucie przeniesienia w inną rzeczywistość – wyjaśnia Marcin Godlewski.

Przy realizacji tego projektu uczniowie musieli się sporo napracować nie tylko nad koncepcją kapsuły, ale także nad jej zbudowaniem. To solidna kabina o wysokości prawie 170 cm wykonana z grubej blachy do wewnątrz wytłumiona styropianem i obszyta materiałem.

„Kapsuła marzeń” powstała przy współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Słupsku.
- Zapytałam kierownictwo Ośrodka, czy dzieci chciałyby w tym uczestniczyć i spotkaliśmy się z pozytywną odezwą. Dzieci testowały to urządzenie z pozytywną oceną – mówi Milena Ginko. – Natomiast w kwestii wsparcia materiałowego pomógł nam pan Jan Czechowicz, prezes firmy Plasmet z Widzina.

- Podsunęliśmy kilka propozycji tematów, jakie marzenia chciałyby spełnić dzieci z naszego ośrodka. Podczas testowania kapsuły nasze dzieci miały wielką radość z uczestniczenia w czymś fajnym. Opowiadały o tym z wypiekami na twarzy – cieszy się Magdalena Skóra, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku.

Zespoły z sukcesami

W konkursie „Razem do zawodu” laury zebrały także dwa inne zespoły z Mechanika: w branży ICT i Elektronika projekt „Ale jazda” (II miejsce), a w branży transport, logistyka i przemysł morski projekt „Prom pasażersko-samochodowo-kolejowy z napędem pneumatycznym (I miejsce).

Dodajmy, że w konkursie – z sukcesem – uczestniczyły również zespoły w kilku innych szkół zawodowych ze Słupska i regionu. W branży budownictwo, meblarstwo, energetyka i ekoenergetyka pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Slupsku za projekt „Smart urbs, civitas. Koncepcja miasta przyszłości, miasta odpornego na covid”. Inny zespół z tej samej placówki otrzymał wyróżnienie za projekt „Zamknięty obieg energii na przykładzie koncepcji ekologicznego osiedla”. Wyróżnienie otrzymał też zespół z technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku za projekt „Stare przekuć w nowe”. „Darmowa energia z drogi”, „Spalinowe CWU”.

W branży turystyka, sport, rekreacja i przemysł spożywczy pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół „Elektryk” im. Noblistów Polskich za projekt „Każdy dzień jest podróżą przez historię”. To film, którego ideą było zainspirowanie młodych ludzi do poznania Słupska. Sukces zanotowały dwa inne zespoły z tej samej szkoły: trzecie miejsce za stworzenie mapy turystycznej szlakiem usteckiej syrenki oraz wyróżnienia za projekt „Aktywnie przez Pomorze”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza