Świadczenia szpitalne wyceniane są zbyt nisko. Słupski SOR przyniósł 4 mln zł straty

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Szpitalny Oddział Ratunkowy w 2019 roku odnotował stratę w wysokości 4 milionów złotych. Stało się tak pomimo zwiększenia stawki ryczałtowej dobowej na kwotę 25 tys. złotych Fot. Łukasz Capar
Proponowany kontrakt dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku jest o ponad 5 mln zł niższy od zrealizowanego w roku 2019. Oznacza to powiększenie przepaści pomiędzy rzeczywistymi potrzebami pacjentów a przyznanymi na ten cel środkami. NFZ zbyt mało płaci za świadczenia.

Wartość kontraktów na 2020 rok prawie we wszystkich szpitalach jest, niestety, niższa od obowiązujących w 2019 roku. Spadek planowanych w związku z tym przychodów szpitali wyniesie od 1 do 8 procent.

- Największym problemem jest zbyt niska wycena poszczególnych świadczeń zdrowotnych, poniżej kosztów ich wykonania - mówi Marcin Prusak, rzecznik prasowy słupskiego szpitala. - Na przykład zabieg operacyjny wyrostka robaczkowego u dzieci to koszt 6 tys. zł, a przychód szpitala z tego tytułu to tylko 4 tys. zł. Kompleksowy zabieg żołądka i dwunastnicy to koszt 30 tys. zł, a szpital otrzymuje za ten zabieg 27 tys. zł - uzasadnia Prusak.

Czytaj także

Takich przykładów jest więcej.

- Zabieg związany z przeszczepem skóry na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej to koszt w wysokości 28 tys. zł, a tymczasem zabieg ten jest wyceniony na kwotę zaledwie 6,9 tys. zł - mówi rzecznik.

Zysków nie przynosi też Szpitalny Oddział Ratunkowy, który w 2019 roku odnotował stratę w wysokości 4 milionów złotych.

- Stało się tak pomimo zwiększenia stawki ryczałtowej dobowej na kwotę 25 tys. zł. Aby zbilansować dochody i koszty SOR, dobowa stawka ryczałtowa musiałaby wzrosnąć do 35 tys. zł dziennie - wyjaśnia Marcin Prusak.

Niższy od spodziewanego kontrakt szpitala nie wróży niczego dobrego dla pacjentów. Nie ma szans na skrócenie kolejek.

- Kontrakt przedstawiony Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu na rok 2020 oznacza spodziewaną realizację zadań lecznictwa na poziomie, który będzie stawał się - mamy nadzieję - zbliżonym do poziomu wykonanego w 2019 r. w ciągu trwania roku 2020. Jednak przy obecnym poziomie finansowania perspektywy dotyczące poprawy dostępności, w tym skrócenia kolejek, pozostają niewielkie - mówi rzecznik.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że czas oczekiwania do specjalisty w słupskim szpitalu jest zbyt długi?

Zgodnie z wyliczeniami szpitali, które uwzględniały planowane podwyżki cen prądu, urzędową regulację wynagrodzeń i wprowadzenie planów kapitałowych, wysokość kontraktów na przyszły rok powinna być wyższa średnio o 10 procent.

- Mamy nadzieję, że w czasie trwania roku 2020 kontrakt ten będzie wzrastał proporcjonalnie do wykonywanych usług medycznych. Tak było w minionym roku 2019, więc jest na to szansa w 2020 - uważa rzecznik.

Szpitale marszałkowskie podpisały kluczowe porozumienia z NFZ, które określają wysokość ryczałtu na przyszły rok. Ryczałt jest jednak niższy niż wnioskowały szpitale. Nadal trwają ustalania dotyczące wartości świadczeń kontraktowanych poza ryczałtem.

Wartość kontraktów na 2020 rok prawie we wszystkich szpitalach jest, niestety, niższa od obowiązujących w 2019 roku. - Spadek planowanych w związku z tym przychodów szpitali wyniesie od 1 do 8 procent. Oznacza to powiększenie przepaści pomiędzy rzeczywistymi potrzebami pacjentów a przyznanymi na ten cel środkami - mówi Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Zgodnie z wyliczeniami szpitali, które uwzględniały planowane podwyżki cen prądu, urzędową regulację wynagrodzeń i wprowadzenie planów kapitałowych, wysokość kontraktów na przyszły rok powinna być wyższa średnio o 10 procent.

Sytuacja dotyczy także Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Z danych wysłanych nam przez Marcina Prusaka, rzecznika prasowego słupskiego szpitala, wynika, że wysokość kontraktu na dzień 1 stycznia 2019 r. wynosiła dokładnie 179 446 649,32 zł (kwota bez dodatków dla personelu). Wysokość kontraktu na koniec roku, 9 grudnia 2019 wynosiła 207 104 604,64 zł. Z kolei propozycja kontraktu na 2020 rok wynosi 202 075 864,97 zł.

Czytaj także

- Z danych tych wynika, że proponowany na dzień 1 stycznia 2020 r. kontrakt dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku jest o ponad 5 mln zł niższy od zrealizowanego w roku 2019. Należy zwrócić jednak uwagę, że na początku 2019 r. i na początku lat poprzednich kontrakt ten był niższy od wykonania na koniec roku 2019. Mamy więc nadzieję, że w czasie trwania roku 2020 kontrakt ten także będzie wzrastał proporcjonalnie do wykonywanych usług medycznych - mówi Marcin Prusak.

Dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, także nie traci nadziei na dodatkowe pieniądze dla szpitali.

- Wciąż liczymy na to, że zgodnie z wcześniejszymi zobowiązaniami oraz „ustawą 6 procent”, również po tym, jak do NFZ trafi dotacja z budżetu państwa, szpitale i przychodnie na Pomorzu otrzymają w najbliższym czasie większe pieniądze - mówi. - Przy niewystarczających środkach szpitale mogą mieć problem z zaspokojeniem pilnych potrzeb pacjentów.

Wspomniana „ustawa 6 procent” zakłada, że stopniowo do 2024 roku będzie następował wzrost wydatków na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB. Plan finansowy NFZ na 2020 r. przewiduje wzrost o 8,6 mld złotych wydatków na świadczenia zdrowotne. Czy część tej kwoty trafi do szpitali na Pomorzu?

Czytaj także

- Kwota ryczałtu dla szpitali sieciowych wyliczana jest na podstawie aktów prawnych, którymi są rozporządzenia ministra zdrowia - wyjaśnia Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału NFZ. - Wyliczenia te na rok 2020 uwzględniają wszystkie zwiększenia ryczałtu z roku 2019.

Są jednak wyodrębnione zakresy świadczeń medycznych, w stosunku do których, mając na uwadze plan finansowy przewidziany dla pomorskiego NFZ na rok 2020, zapewniono środki na poziomie pierwotnych umów z 2019 roku, poza świadczeniami nielimitowanymi i endoprotezoplastyką.

Pomorski NFZ także ma nadzieję, że w trakcie 2020 roku, podobnie jak to było w roku ubiegłym, uda się zwiększyć finansowanie szpitali i przychodni po uzyskaniu dodatkowych środków finansowych.

Zobacz także: Słupski Bank Komórek i Tkanek z certyfikatem Ministerstwa Zdrowia.

Słupski Bank Komórek i Tkanek z certyfikatem Ministerstwa Zd...

Wideo

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
8 stycznia, 22:40, Weterynarz:

To niech lekarzowi nie dają 200 zł na godzinę i koszty się zmniejszą.

9 stycznia, 07:16, Gość:

Otoż to! Lekarze za dużo zarabiają i ciągle im mało! A w ogóle to wina PiS - tuska już nie ma.

W Anglii płacą lekarzom o niebo lepiej niż u nas. Jednak oni mają taki przepis, że lekarz po studiach musi w pracować u nich najmniej 10 lat. Później ma prawo jechać do pracy dokąd chce. My zaś mamy dokładnie na odwrót. Lekarz po naukach, czym prędzej się pakuje i natychmiast sruuu na zdobywanie Europy. A my podatnicy musimy sponsorować te ich nauki. Niech więc płacą za naukę, tak będzie chyba uczciwiej.

G
Gość
9 stycznia, 09:26, Gość:

Przeksztalcenie szpitali w spolki to jaena bandyterka, to jak zbrodnia przeciwko ludzkosci. Szpitale panstwowe nie sa od przynoszenia zyskow, tylko od leczenia ludzi. W obecnej sytuacji najwazniejsze sa pieniadze i tzw punkty, na to w pierwszej kolejnosci patrza lekarze, bo z tefo sa rozliczani przez zarzad. Zdrowie pacjenta jest gdzies dalej. Paranoja.

No a jak ma funkcjonować szpital bez pieniędzy?! Cożeś tu wymyślił - jakie to masz rozwiązanie co? Chętnie poczytam!

G
Gość

hahaha znowu zazdrościcie lekarzom hajsu, a ja wam powiem, że zawsze mieli dużo, mają dużo i będą mieć jeszcze więcej, bo będziecie całkowicie zmuszeni płacić za ich usługi, a na NFZ to zobaczysz lekarza za 5 lat.Przestańcie się ludzie ośmieszać na forum bo zawiść i głupie gadanie niczego nie zmienia.

G
Gość
9 stycznia, 9:26, Gość:

Przeksztalcenie szpitali w spolki to jaena bandyterka, to jak zbrodnia przeciwko ludzkosci. Szpitale panstwowe nie sa od przynoszenia zyskow, tylko od leczenia ludzi. W obecnej sytuacji najwazniejsze sa pieniadze i tzw punkty, na to w pierwszej kolejnosci patrza lekarze, bo z tefo sa rozliczani przez zarzad. Zdrowie pacjenta jest gdzies dalej. Paranoja.

Rozsadny glos.

G
Gość

Prawde mowia o nas ,ze kazdy Polak do nauczaciel i lekarz. Uwielbiaja kazdego pouczac i leczyc i kazdy najmadrzejszy i kazdy na wszystkim sie zna. Jak to leci ?.....moje ...mojsze ...

G
Gość

Przeksztalcenie szpitali w spolki to jaena bandyterka, to jak zbrodnia przeciwko ludzkosci. Szpitale panstwowe nie sa od przynoszenia zyskow, tylko od leczenia ludzi. W obecnej sytuacji najwazniejsze sa pieniadze i tzw punkty, na to w pierwszej kolejnosci patrza lekarze, bo z tefo sa rozliczani przez zarzad. Zdrowie pacjenta jest gdzies dalej. Paranoja.

G
Gość

Nie do końca rozumie to pojęcie ,że szpital się zadłuża . Prąd drożeje ,lekarze i pozostały personel chce podwyżek które gwarantuje IM rząd ludzie coraz starsi i coraz częściej chorują i dlaczego tego nie bierze się pod uwagę przy wycenie usług a jak czytałem to jest ona niższa jak rok temu . To i nie dziwota Byłem wczoraj w szpitalu słupskim . Łóżka puste a ludzie czeklają rok na zabieg Ciekawe czy szpital gdzie panisko Kaczyński się leczył i inni pseudo ViPy też ma długi . Też jest jedna pielęgniarka na 10 -15 chorych i brakuje lekarzy ?

G
Gość
8 stycznia, 22:40, Weterynarz:

To niech lekarzowi nie dają 200 zł na godzinę i koszty się zmniejszą.

9 stycznia, 07:16, Gość:

Otoż to! Lekarze za dużo zarabiają i ciągle im mało! A w ogóle to wina PiS - tuska już nie ma.

To żeś głupoty wypisał. Tak dużo zarabiają, że emigrują na zachód. Ciekawe dlaczego, skoro tu mają taki raj? W twoim mniemaniu to lekarze z całej Europy i Ameryki walą do Polski po dobrobyt. Co za dzban.....

G
Gosc

Lekarze malo zarabiaja , pracuja ponad sily , nie biora lapowek !!! Cala pozostala energie przeznaczaja na granie w totolotka gdzie czesto wygrywaja i tak powstaja Ich fortuny !!!!! Takie tlumaczenia zamieszczal 1 zolnierz partyzant pogromca komunizmu nijaki BOLEK - Walesowicz-Walesa !!!!

G
Gość
8 stycznia, 22:40, Weterynarz:

To niech lekarzowi nie dają 200 zł na godzinę i koszty się zmniejszą.

Otoż to! Lekarze za dużo zarabiają i ciągle im mało! A w ogóle to wina PiS - tuska już nie ma.

G
Gość

Stek bzdur. Służba zdrowia jest świetnie finansowana. Gdyby było inaczej to rząd nie rozdałby 100 miliardów złotych naszych podatków ludziom na konsumpcje tylko jednym pstryknięciem palca spłacił długi (17.5 miliarda) i opłacił wszystkie niezbędne operacje. Więc komu przeszkadza uśmiech bombelków i emerytów?

A
Andy
8 stycznia, 22:40, Weterynarz:

To niech lekarzowi nie dają 200 zł na godzinę i koszty się zmniejszą.

Całkiem słusznie, a jeszcze lepiej w ogóle pozwalniać lekarzy wtedy starczy na wszystko :D

A
Andy

500 plusy kosztują.

W
Weterynarz

To niech lekarzowi nie dają 200 zł na godzinę i koszty się zmniejszą.

G
Gość
8 stycznia, 20:41, Chyba zdrowy:

Proponuję nie komentować. Żeby się nie stresować:)

Bo stres to jakieś choróbsko murowane!

A dla NFZ dobry pacjent to martwy pacjent... :(

8 stycznia, 21:59, Doradca PiSu:

Tak jest umierajcie emeryci przed terminem bo z was kiepski elektorat mozecie juz nie dozyć do następnych wyborów. ...I ZUSowi też ulżycie !

A to emeryci nie mają prawa żyć?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3