MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenie honorowe dla stulatków. Na Pomorzu pobrało je 245 osób

OPRAC.:
Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Zdjęcia poglądowe
Zdjęcia poglądowe Canva / archiwum
W marcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał świadczenia honorowe 245 stulatkom z Pomorza. W ubiegłym roku trafiały one do 194 osób, a pięć lat temu do 137. Aby otrzymać świadczenie wystarczy ukończyć 100 lat.

Przysługuje ono niezależnie od emerytury czy innych dodatków. Najstarsza uprawiona osoba z Pomorza, która pobiera świadczenie ma 107 lat.

- Wysokość wyjątkowego, dodatkowego świadczenia od marca tego roku wynosi 6246,13 zł brutto. Wszystko zależy od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Sposób wyliczania świadczenia w ZUS i KRUS oraz zakładach emerytalnych MSW i MON jest taki sam – tłumaczy Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Żeby otrzymać świadczenie honorowe, nie trzeba składać wniosku do ZUS. Przyznawane jest z urzędu wszystkim stulatkom.

- Wyjątek stanowią seniorzy, którzy nie są uprawnieni do emerytury lub renty z żadnej instytucji, muszą oni złożyć wniosek i dołączyć do niego dokument, który potwierdzi datę urodzenia. W ich imieniu może to zrobić członek rodziny. Dotyczy to szczególnie kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi, w związku z czym nie pracowały – wyjaśnia Cieszyński.

W skali kraju, z roku na rok przybywa stulatków, którym ZUS takie dodatki wypłaca. W 2007 roku świadczenie honorowe otrzymało 1,4 tys. osób, rok później 1,5 tys., a w 2016 r. 2,3 tys. Obecnie jest 3337 osób, które pobierają takie świadczenia. Prognozowana liczba świadczeń wypłacanych stulatkom w najbliższych latach wykazuje tendencje wzrostową i w 2035 będzie już bliska 10 tys.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza