OPRAC.:
Jacek Kmiecik
Broniąca tytułu najlepsza rakieta świata Iga Świątek odnotowała dziewiąte zwycięstwo z rzędu w Indian Wells, pokonując Brytyjkę Emmę Raducanu 6:3, 6:1 w 1/8 finału BNP Paribas Open.

Mecz zaczął się o godzinie 21 czasu lokalnego, więc nic dziwnego, że Polka wyszła na kort w ciepłej kurtce. W czasie gry szybko się jednak rozgrzała, bo rywalka wysoko zawiesiła jej poprzeczkę i początek spotkania był bardzo wyrównany. Brytyjka stawiała zacięty opór, w wielu wymianach narzucała swoje warunki i popisywała się efektownymi zagraniami.

Przełomowy szósty gem Świątek wygrała „na sucho”

Nie była jednak w stanie utrzymać takiej dyspozycji przez dłuższy fragment spotkania i przyszedł moment, kiedy dominować zaczęła szybsza, mocniej i bardziej precyzyjnie uderzająca, a przede wszystkim lepiej przygotowana fizycznie Polka.

Przełomowy dla losów pierwszej partii okazał się szósty gem, który Świątek wygrała „na sucho” przy podaniu Raducanu. Błyskawicznie poszła za ciosem i zrobiło się 5:2, a po chwili – przy kolejnym własnym gemie serwisowym – przypieczętowała sukces w tym secie.

W drugim secie Świątek wypunktowałą gasnącą Raducanu

W drugim Brytyjkę stać było tylko na zryw na samym początku, a później gra toczyła się już tylko na warunkach liderki światowego rankingu, która nie pozostawiła złudzeń, kto tego dnia był lepszy. Grając pewnie, swobodnie i spokojnie wypunktowała gasnącą w oczach i coraz bardziej zrezygnowaną Raducanu 6:1 i wygrała cały pojedynek po niespełna półtorej godziny rywalizacji.

„Świątek atakuje. Numer 1 na świecie @iga_swiatek wygrywa 2:0 w pojedynku z Raducanu. Zachowuje szansę na obronę tytułu!” – skwitował serwis prasowy WTA na Twitterze:

– Byłam na korcie bardzo zdyscyplinowana, zagrałam naprawdę solidny mecz

– podsumowała Świątek drugie w karierze zwycięstwo nad Raducanu, którą w ubiegłym roku pokonała też w ćwierćfinale w Stuttgarcie.

W ćwierćfinale Świątek zmierzy się z Rumunką Cirsteą

Rywalką Igi w ćwierćfinale będzie Rumunka Sorana Cirstea, która w IV rundzie pokonała rozstawioną z numerem 5 Francuzkę Caroline Garcię 6:4, 4:6, 7:5.

32-letnia Cirstea wyeliminowała w Kalifornii już cztery przeciwniczki, choć Madison Keys zrezygnowała z gry po pierwszym secie z powodów zdrowotnych. Niegdyś 21. rakieta na świecie obecnie zajmuje w rankingu WTA 83. miejsce, ale w pojedynczych turniejach wspina się na wyżyny możliwości i potrafi zagrozić najlepszym. Tak też było w spotkaniu z Garcią, które wygrała po prawie dwuipółgodzinnej batalii.

Świątek z Cirsteą spotkały się do tej pory tylko raz – Polka wygrała 5:7, 6:3, 6:3 w 1/8 finału ubiegłorocznego Australian Open w Melbourne.