Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Batiku w SOK-u. W najbliższy piątek wystawa prac lokalnych artystów!

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Światowy Dzień Batiku w SOK-u. W najbliższy piątek wystawa prac lokalnych artystów!
Światowy Dzień Batiku w SOK-u. W najbliższy piątek wystawa prac lokalnych artystów! Archiwum
2 października przypada Światowy Dzień Batiku, w związku z czym Słupski Ośrodek Kultury zaprasza dzień wcześniej na wystawę prac kilkudziesięciu uczestników zajęć ze swojej pracowni. Wystawa zaprezentuje dzieła o różnorodnej i bogatej tematyce.

W funkcjonującej od ponad 30 lat pracowni batiku w SOK-u spotykają się osoby w różnym wieku, tworząc prace malarskie w tej niezwykłej technice. Pracownia powstała w 1989 roku i wtedy jej opiekunką była Maria Hasiec. W latach 2015-2018 pieczę nad tym miejscem obejmowała Aleksandra Ciecholewska, którą to z kolei w 2019 zastąpiła Marzena Salwiak, dla której batik jest nadal czymś nowym i ekscytującym.

Przez te wszystkie lata uczestnicy zajęć pod okiem kolejnych opiekunek pracowni tworzyli i nadal tworzą prace w technice batiku, które w wyjątkowy sposób łączą kulturę Indonezji – ojczyzny batiku – z polską tradycją.

Prace z tych zbiorów zostaną przedstawione na wystawie, która odbędzie się w nadchodzący piątek (1 października) o godzinie 18 w Galerii Drugie Piętro w Szkole Kultury przy ulicy Banacha 17. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Czym jest batik?

Batik to pochodząca z Indonezji technika malarska, która polega na nakładaniu na tkaninę wosku i jej kąpieli w barwniku. W wyniku tego zabarwieniu ulegają jedynie miejsca, które nie zostały pokryte woskiem. Aby uzyskać konkretne wzory i efekty proces woskowania i farbowania powtarza się wielokrotnie, kąpiąc tkaninę w coraz ciemniejszych barwnikach. Stworzenie niewielkiego i niezbyt skomplikowanego obrazu zajmuje około tygodnia. Większe i bardziej barwne prace powstawać mogą nawet kilka miesięcy. Ta technika malarska była znana już w starożytnym Egipcie, ale na wyżyny wynieśli ją właśnie artyści indonezyjscy. Szczególnie cenione są prace z wyspy Jawa, a konkretnie z miejscowości Yogyakarta, która uznawana jest za światową stolicę batiku.

- Sztuka batiku to sztuka żmudna, ale niezwykle satysfakcjonująca. Efekt końcowy jest zawsze zaskakujący, trudny do przewidzenia – mówiła podczas obchodów 30-lecia pracowni batiku Marzena Salwiak.

W 2009 roku indonezyjski batik został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza