Ponad 100 żołnierzy rezerwy z całego kraju oraz dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek przyjechali dzisiaj do Słupska na uroczystości 50. rocznicy powstania 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej, z której wywodzi się 7. Brygada Obrony Wybrzeża.
Gości zaproszono do jednostki przy ul. Westerplatte na odsłonięcie tablicy pamiątkowej 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej, a potem na centralny poligon sił powietrznych w Ustce, aby zobaczyli szkolenie poligonowe pododdziałów 7. BOW.
Szczególnie dla rezerwistów była to okazja aby przypomnieć sobie huk poligonowego strzelania, zobaczyć jak zmieniła się ich jednostka przez lata, jak teraz wygląda wojskowy sprzęt. Najważniejsze jednak było wracanie do wspomnień.
- Od 1979 roku służyłem tutaj na stanowisku dowódcy 11. batalionu czołgów. On był tam, gdzie teraz stacja benzynowa przy ul. Westerplatte - wspomina ppłk Romuald Jaruga. - Potem zostałem zastępcą dowódcy do spraw liniowych 34. pułku desantowego, a następnie kierownikiem sekcji szkolenia i szefem szkolenia. Wtedy jednak model szkolenia był inny niż dzisiaj, bo byli żołnierze z poboru, którzy nie zawsze byli zainteresowani realizowaniem zadań. Twarda żołnierska ręka była potrzebna, ale moim sukcesem jest to, że dziś nikt z moich dawnych podwładnych nie odwraca się do mnie plecami.
Natomiast pobyt na poligonie był niezapomnianym przeżyciem dla chorążego sztabowego Zbigniewa Wąsowskiego. - W 1975 roku spędziłem tu cały miesiąc. Przywieziono nas tu byśmy oswoili się z wodą. Pływaliśmy więc na kutrach desantowych. Nie zapomnę jak w marcu zeszliśmy na ląd w mokrych spodniach. Był taki mróz, że jakbym na chwilę stanął zamarzłyby na mnie, a wtedy cięłyby jak żyletka. No i ta codzienna zaprawa - pięć kilometrów ze szczoteczką do zębów do morza, by umyć zęby w słonej wodzie. To były złote czasy - wspomina
7 BOW
7. Brygada Obrony Wybrzeża im. gen. bryg. Stanisława Grzmota-Skotnickiego zwana niebieskimi beretami dziedziczy tradycje pododdziałów jazdy, kawalerii, wojsk zmechanizowanych pancernych i desantu morskiego oznaczonych cyfrą 7. Współczesna słupska 7. BOW wywodzi się bezpośrednio od utworzonej w 1963 r. w Gdańsku 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej, którą w 1989 r. przemianowano na 7. Brygadę Obrony Wybrzeża. Od 2004 rok 7. BOW jest oddziałem wchodzącym w skład 12. Dywizji Zmechanizowanej. W skład 7. BOW wchodzą: batalion dowodzenia, bataliony zmechanizowane w Słupsku, Lęborku i Trzebiatowie, dywizjon artylerii samobieżnej, dywizjon przeciwlotniczy i batalion logistyczny. Żołnierze 7. BOW uczestniczyli w misjach pokojowych ONZ m.in. w Iraku, Libanie, Syrii i Kosowie. W tym roku zostali wyróżnieni wręczeniem flagi narodowej przez prezydenta RP.