Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Powiatu, święto miodu, spektakle. Gdzie pojechać?

Daniel Klusek
W sobotę w ramach święta samorządów powiatu słupskiego będzie można skorzystać z atrakcji w Dolinie Charlotty za pół ceny.
W sobotę w ramach święta samorządów powiatu słupskiego będzie można skorzystać z atrakcji w Dolinie Charlotty za pół ceny. Marcin Kamiński
W Słupsku, Ustce i innych miejscowościach regionu na weekend przygotowano ofertę zajęć i rozrywek dla dzieci i całych rodzin.

Święto powiatu w Słupsku i Dolinie Charlotty oraz świę­to miodu w muzeum w Swołowie to najważniejsze weekendowe imprezy rekreacyjne w regionie. Miłośnicy teatru będą się mogli wybrać również do Tęczy i Ronda. W galeriach sztuki przygotowano kilka nowych wystaw.

Powiat się bawi

W sobotę odbędzie się święto samorządów powiatu słupskiego. W godzinach od 10 do 15 trwać będzie dzień otwarty starostwa. W programie zwiedzanie budynku o każdej pełnej godzinie. Nie zabraknie również spotkań z twórcami. O godz. 10.30 otwarta zostanie jubileuszowa wystawa rzeźby z okazji 45-lecia twórczości artystycznej Zenona Frąckiewicza z Łupin, o godz. 11 rozpocznie się promocja książki Jana Edwarda Maziejuka pt. "Krekodaj słupski" oraz albumu fotograficznego "Spacer po Starostwie Powiatowym w Słupsku". Natomiast od godz. 12 do godz. 20 w Dolinie Charlotty ze wszystkich atrakcji (ZOO, wodnego ZOO safari, fokarium, Krainy Bajek, parku linowego, wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych) będzie można skorzystać za pół ceny. O godz. 15.30 rozpocznie się gala, podczas której przewidziano m.in. wręczenie statuetek Zasłużony dla Powiatu Słupskiego, Turniej Gmin Powiatu Słupskiego, namiotowe miasteczko, dmuchane zabawki dla dzieci i swojskie jadło.

Na zakończenie świętowania, o godz. 19.30 rozpocznie się koncert "Tyle słońca... Przeboje Anny Jantar".

Ciemna strona gwiazdy

W słupskim Rondzie w sobotę zobaczyć będzie można premierę najnowszego, autorskiego monodramu Magdaleny Płanety "Ćma", opowiadającego niezwykłą i nieznaną historię Marilyn Monroe. Monodram ukazuje zaciemnioną stronę życia legendy Hollywood. Obala mit, odzierając nas w ten sposób ze złudzeń na temat życia w świetle jupiterów. Spektakl jest w pełni autorski: scenariusz, reżyseria oraz wykonanie Magda Płaneta. Premiera w sobotę o godz. 19. Bilety w cenie 20 i 15 zł kupić można w Rondzie.

Warsztaty w teatrze

Do słupskiej Tęczy w sobotę będzie się można wybrać na warsztaty plastyczne "Teatralne przebieranki". Podczas wspólnej zabawy dzieci i dorośli poznają rodzaje lalek używanych w teatrze, a przede wszystkim nauczą się, jak samemu można stworzyć baśniowych bohaterów. Bilety kosztują 18 i 15 złotych.

Miody u Albrechta

W Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w niedzielę 65-lecie istnienia świętować będzie Rejonowe Koło Pszczelarzy w Słupsku. Z tej okazji w Zagrodzie Albrechta od godz. 10.30 trwać będzie "Słupskie święto miodu". Uroczystości rozpoczną się zbiórką pocztów sztandarowych kół pszczelarzy przynależnych do Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku. Pszczelarze przejdą do miejscowego kościoła, gdzie o godz. 11 rozpocznie się msza św. z poświęceniem sztandaru RKP w Słupsku. Po nabożeństwie pszczelarze świętować będą jubileusz w Zagrodzie Albrechta. Po części oficjalnej, ok. godz. 13.20 rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny "Pszczoła zapyla, żywi, leczy". Przez cały czas na terenie zagrody trwać będzie miodowa biesiada pszczelarska. Jego częścią będzie piknik kulinarny na miodzie i nie tylko. Kupić będzie można m.in. ciasta, potrawy z miodem i nalewki. Na stoiskach koła pszczelarzy będzie możli­wość degustacji, zakupu miodu i innych produktów pszczelich, zorganizowana będzie też wystawa sprzętów pszczelarskich i prezentacja pasiek. W części artystycznej wystąpi zespół młodzieżowy Muszelki, zagra również orkiestra dęta. W programie również Miodzio - Grill gospody Pod Wesołym Pomorzaninem, jazda konna i zabawy dla dzieci z pszczółką.

Sprawdź również: Sportowe imprezy w regionie

Konflikty w galerii

W Galerii Kameralnej na wystawie "Square" swoje prace prezentuje Ahmed Ahmed Helmy. Jak twierdzi autor, istotę życia każdego człowieka stanowi szereg konfliktów. Czy są to wewnętrzne konflikty ludzkiej duszy, czy spory z innymi, wszystkie te konflikty dają każdemu człowiekowi motywację, aby utrzymać dobrą wolę przetrwania i życia.Te konflikty są głównym paliwem, przyczyniają się do utrzymania życia. Za czasów jaskiniowców największym zmartwieniem na Ziemi było przetrwanie. W dzisiejszych czasach zmartwień i konfliktów jest o wiele więcej. Należy wybierać między dobrem a złem, wybierać między nauką a ignorancją. Chodzi o to, aby odnieść się do tych konfliktów symbolicznie przez niektóre sprzeczne słowa z różnych języków. Wstęp jest wolny.

Prace Sosińskiego

W Baszcie Czarownic zobaczyć można wystawę prac Łukasza Sosińskiego. Autor w 2010 roku obronił dyplom na ASP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny) na wydziale Intermediów. Używa różnorodnych mediów i form ekspresji. Swoje realizacje konstruuje na podstawie wielowątkowych narracji, których treść ukrywa przed odbiorcą, zwracając się ku intuicyjnemu i emocjonalnemu doświadczaniu. Wstęp wolny.

Malarstwo i druk

W Galerii Kameralnej czynna jest wystawa prac Jakuba Czyszczonia, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, rezydenta 18th street Arts Center Santa Monica, Los Angeles (2012-2013) oraz Banska Stanica Contemporary na Słowacji (2013) w ramach programu Funduszu Wyszehradzkiego. Twórca zajmuje się szeroko rozumianym malarstwem oraz technikami druku. Wstęp jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza