Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Trzech Króli w Słupsku, Sławnie i Sławsku

Zbigniew Marecki
Fot. Łukasz Capar
W poniedziałek w wielu polskich miastach przejdą Orszaki Trzech Króli, w tym także w Słupsku, Sławnie i Sławsku.

Słupsk

Rozpoczęcie orszaku Mszą św. o 11.30 w kościele św. Maksymiliana, a następnie jasełka uliczne i radosny przemarsz w rytmie kolęd w towarzystwie Trzech Króli na koniach na pl. Zwycięstwa. Tam wspólne kolędowanie z zespołem Yam Kinneret.

Sławno

Orszak rozpoczyna się Mszą św. o godz. 12 w kościele Mariackim. Przejdzie ulicami miasta w kierunku kościoła pw. św. Antoniego. Na zakończenie przewidziany jest ciepły posiłek.

Sławsko

Orszak wyruszy po Mszy św. o 12.30 w kościele parafialnym. Na zakończenie orszaku wspólne kolędowanie przy żłóbku i ciepły posiłek.

Przypomnijmy: 6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli. Na Wschodzie była ona znana już w III w. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli.

Dzień Trzech Króli jest świętem Objawienia Boga światu, po grecku zwanym Epifaneją. Był on obchodzony już w III w. na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki Trzej Królowie - Trzej Mędrcy ze Wschodu - złożyli Dzieciątku Jezus. Pierwsi chrześcijanie w tym właśnie dniu świętowali Boże Narodzenie. Dopiero w końcu IV w. do liturgii Kościoła Powszechnego wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie - 25 grudnia i święto Trzech Króli - Objawienia Pańskiego - 6 stycznia. Zamyka ono cykl uroczystości religijnych - cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Jest to jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie.

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem - miejsca narodzin Jezusa - przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary. Kacper ofiarował kadzidło - symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci Chrystusa.

Zobacz także: Orszak Trzech Króli w Słupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza