MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie uroczystości w Połańcu. Świętowano 230. rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego i 760. nadania praw miejskich

OPRAC.:
Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Przemarsz pod szkołę podstawową w Połańcu.Zobacz więcej zdjęć>>>
Przemarsz pod szkołę podstawową w Połańcu.Zobacz więcej zdjęć>>>Mariusz Kowalik/ Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu
W niedzielę 5 maja w Połańcu, odbyły się podniosłe obchody dwóch wyjątkowych rocznic: 230. rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego oraz 760. rocznicy nadania praw miejskich.

W Połańcu świętowano ważne rocznicę

Początek uroczystości miał miejsce na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Oficjalnie rozpoczął je burmistrz Jacek Nowak, który wprowadził poczty sztandarowe. W dalszej części obchodów Małgorzata Dalmata-Konwicka, odczytała fragment treści Uniwersału Połanieckiego. Moment ten był nie tylko przypomnieniem ważnego dokumentu w historii miasta, ale także okazją do refleksji nad jego długofalowym wpływem na rozwój lokalnej społeczności. Artystyczny akcent dodał występ zespołu Sidus, który zaśpiewał pieśń kościuszkowską ,,Uniwersał Połaniecki”.

- Ogłoszenie Uniwersału Połanieckiego i nadanie praw miejskich to wydarzenia, które kształtowały naszą tożsamość, wartości i naszą przyszłość. To czas, aby z dumą spojrzeć wstecz na drogę, jaką przeszliśmy jako społeczność i oddać hołd naszym przodkom. Tak jak wcześniejsze pokolenia walczyły o wolność i niepodległość, tak i dzisiaj też musimy o nią dbać. Te wartości powinny być przekazywane kolejnym pokoleniom

- powiedział burmistrz, Jacek Nowak.

Uczestnicy uroczystości mieli również okazję wysłuchać referatu historycznego wygłoszonego przez dr Paulinę Mielnik pod tytułem ,,Czy Polacy mogą wybić się na niepodległość? O katechizmie Polski walczącej”. Przemówienie skupiło się na analizie znaczenia katechizmu Polski walczącej w kontekście dążenia do niepodległości.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń nadanych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lecha Parella. Następnie miały miejsce wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości, które były świadectwem szacunku i pamięci o historycznym dziedzictwie Połańca. W swych przemówieniach podkreślili bogactwo historii Połańca oraz jego dalszy rozwój na przestrzeni lat. Życzyli dalszych sukcesów w rozwijaniu miasta oraz kontynuacji wartości patriotycznych.

Po części oficjalnej, ulicami miasta nastąpił przemarsz pod pomnik Tadeusza Kościuszko, który był poprowadzony przez połanieckie mażoretki z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu oraz Orkiestrę Dętą Grupy Azoty Siarkopol.

Przed pomnikiem liczne delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki, wyrażając hołd naszemu bohaterowi narodowemu.

Następnie wszyscy uczestnicy udali się pod Szkołę Podstawową w Połańcu, gdzie nastąpiło oficjalne odsłonięcie muralu na budynku, upamiętniającego 230. rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. Mural tworzyli absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Można na nim dostrzec wyłaniające się sceny z epoki, postacie związane z uniwersałem połanieckim i Insurekcją Kościuszkowską oraz symbole patriotyzmu i walki o wolność.

Obchody zakończyła msza święta na Kopcu Kościuszki, odprawiona przez księdza Mariusza Piotrowskiego.

W obchodach uczestniczyło wielu gości, między innymi minister rolnictwa Czesław Siekierski, poseł Krzysztof Lipiec czy wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki.

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie