Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujście: Betonują ściany zbiorników

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. PLNG
Każdego dnia ściany zbiornika będą rosły ponad 2 metry. Do ścian obu zbiorników potrzeba będzie 20 tys. m sześc. betonu.
Każdego dnia ściany zbiornika będą rosły ponad 2 metry. Do ścian obu zbiorników potrzeba będzie 20 tys. m sześc. betonu.
Wykonawca przed dwoma miesiącami kładł fundamenty, wczoraj rozpoczął już betonowanie ścian potężnych zbiorników na skroplony gaz. Będą rosły ponad 2 metry dziennie.

 - Pozostało 1000 dni do uruchomienia terminalu LNG - zauważył Zbigniew Rapciak, prezes Polskiego LNG, który wczoraj wizytował budowę w Świnoujściu. - Właśnie rozpoczęło się wylewanie ścian.

W betonowych kolosach znajdą się stalowe zbiorniki na skroplony gaz ziemny. Będzie w nich utrzymywany w temperaturze -162 st. C. Stąd płynne paliwo trafiać będzie do Polski.

Zbiorniki stanowią najbardziej charakterystyczne elementy instalacji do odbioru skroplonego gazu. Powstaną jeszcze w tym roku.

Nowoczesne technologie budowy

- Ich budowa to największy w Polsce proces betonowania - podkreśla prezes. - W efekcie staną dwa gigantyczne cylindry o wysokości 40 i średnicy 80 metrów.

Zbigniew Rapciak dodał, że do wznoszenia ścian wykorzystuje się tzw. slip forming: metodę betonowania ciągłego za pomocą specjalnego szalunku. Proces trwa nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę, nie ogranicza się jedynie do wylewania mieszaniny m.in. cementu, wody i piasku. Towarzyszy mu szereg złożonych czynności, jak ciągłe hydrauliczne unoszenie szalunków, zbrojenie i przygotowanie do wzmocnienia konstrukcji.

 Wydajność

Tempo betonowania w tej technologii jest zdecydowanie wyższe niż przy realizacji takich konstrukcji w sposób tradycyjny. Każdego dnia ściany zbiornika będą rosły ponad 2 metry. Do ścian obu zbiorników potrzeba będzie 20 tys. m sześc. betonu.

Właśnie taką metodą wznoszono zaporę Hoovera w Czarnym Kanionie na rzece Kolorado w USA. A przed rokiem w taki sposób wylano rdzeń 310-metrowego Shard London Bridge Tower w Londynie.

Kolosy 

O ekonomicznej skali powstającego w Świnoujściu terminalu decydują właśnie zbiorniki, ich wielkość. Należą do największych na świecie. Możliwość magazynowania w obu zbiornikach ponad 300 tys. m sześc. gazu skroplonego i jednoczesna zdolność terminalu do regazyfikacji 5 mld m sześc. gazu rocznie zaspokoi trzecią część całego zapotrzebowania Polski na gaz.

- Świnoujście staje się, nie tylko kluczowym miejscem z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale i miejscem działań nowoczesnej inżynierii na światowym poziomie - mówi Zbigniew Rapciak. - Już dziś można powiedzieć, że inwestycja ta wyznacza nowe standardy w planowaniu i realizacji takich przedsięwzięć, nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza