Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujście: Powinno być więcej podwykonawców przy budowie gazoportu

Anna Miszczyk 91 481 3381
Świnoujście: Powinno być więcej podwykonawców przy budowie gazoportuTrwają prace związane z budową zbiorników na skroplony gaz, a także rurociągów.
Świnoujście: Powinno być więcej podwykonawców przy budowie gazoportuTrwają prace związane z budową zbiorników na skroplony gaz, a także rurociągów. Fot. Anna Miszczyk
Trwa nadrabianie opóźnień w terminalu LNG. Nie zmienił się termin oddania go do użytku. Ma być gotowy w czerwcu 2014 r.

Budowlańcy czekają na sprzyjające warunki pogodowe, aby wylewać beton na zbiornikach na skroplony gaz. Kolejne prace to montaż i spawanie izolacji gazoszczelnej dna i ścian zbiorników. Powstają nasyp w korytarzu technicznym, fundamenty pod urządzenia procesowe (m.in. kompresory gazu odparowanego, pompy, zbiorniki technologiczne), sieci podziemne (kanalizacyjne, deszczowe, wodociągi przeciwpożarowe). Trwają też prace w części morskiej. Budowane są konstrukcje stalowe i betonowe.

- Uśrednione opóźnienie szacujemy na 2-4 miesięcy - informuje Maciej Mazur, kierownik ds. Komunikacji w Polskim LNG. - Powodem opóźnień jest m.in. sytuacja na krajowym rynku usług budowlanych. Terminem wiążącym kontraktowo strony jest nadal 30 czerwca 2014 r. Do dziś strony nie zawarły żadnego aneksu do umowy, a tylko na bazie tak podpisanego porozumienia stron można by mówić o zmianie terminu kontraktowego związanego z oddaniem terminalu do użytkowania. Biorąc pod uwagę zaawansowanie realizacji prac budowlano-montażowych wskazywane przez generalnego realizatora inwestycji należy podkreślić, że dotrzymanie terminu 30 czerwca 2014 r. wiąże się ze znaczącą intensyfikacją prowadzonych działań, poprzez zatrudnienie większej liczby podwykonawców do realizacji prac na budowie. Umowa zawarta z wykonawcą niestety w ograniczonym stopniu umożliwia inwestorowi wpływ na politykę realizacji zawartego kontraktu pod względem zarządzania zasobami.

Mimo to, Polskie LNG ma nadzieję, że termin kontraktowy zostanie dotrzymany.

- Pomimo zerwania umowy z Hydrobudową oraz upadłością z możliwością zawarcia układu PBG, roboty na najważniejszych odcinkach się toczyły, a aktualnie GRI odbudowuje potencjał realizacyjny na placu budowy - twierdzi Maciej Mazur. - Należy to uznać za duży sukces, bo większość inwestycji borykających się z tego typu problemami ma dużo większe opóźnienia, czy wręcz umowy są wypowiadane i rozpisywane są nowe przetargi. Kluczowe dla nas jest zachowanie najwyższej jakości. Niewielkie opóźnienie nie będzie miało wpływu na kontrakt na usługę regazyfikacji, ponieważ jest on elastyczny. Zakłada pierwsze zawinięcie w terminie 1 lipca - 31 grudnia 2014 r.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza