Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujście: Ruszyła budowa drugiego zbiornika LNG

pit [email protected] 91 481 33 34 Fot. LNG
Bezpieczeństwo i komfort załodze zapewnia przemyślany system oświetleniowy, umożliwiający nocną pracę przy detalach.
Bezpieczeństwo i komfort załodze zapewnia przemyślany system oświetleniowy, umożliwiający nocną pracę przy detalach.
Rozpoczęło się wznoszenie ścian drugiego zbiornika na skroplony gaz w przyszłym terminalu LNG w Świnoujściu. Za miesiąc, obok latarni morskiej czy żurawi portowych te dwa imponujące obiekty będą znakiem rozpoznawczym przemysłowego prawobrzeża Świnoujścia.

Prace budowlane - tak samo jak przy pierwszym zbiorniku - prowadzone będą nieprzerwanie, 24 godziny na dobę. Czas niezbędny do postawienia ścian drugiego powinien być krótszy, z uwagi na doświadczenia zdobyte podczas dotychczasowych prac.

Imponujące tempo budowy

- W niedawno otwartym terminalu LNG w Holandii ściany zbiornika powstawały 1,5 roku – zaznacza Zbigniew Rapciak, prezes Zarządu Polskie LNG SA. - U nas trwało to miesiąc, co jest zasługą naszych doświadczonych inżynierów, którzy zdecydowali się zastosować technologię betonowania ciągłego z użyciem szalunków ślizgowych. – podkreśla prezes Rapciak.

Skomplikowana technologia

Proces betonowania ciągłego wymaga doskonałej współpracy między wieloma zespołami specjalistów. Ściany zbiornika rosną nawet 10 centymetrów na godzinę i nie ma mowy o jakichkolwiek opóźnieniach przy zbrojeniu konstrukcji, spawaniu czy dostarczaniu betonu na budowę.

Wszystkie czynności wymagają ogromnej precyzji i to w warunkach - z dnia na dzień - coraz trudniejszych. Im szalunki pną się wyżej, tym większy wpływ wiatru i niskiej temperatury. Ponadto większość prac odbywa się o tej porze roku po zmroku. Wkrótce temperatura może gwałtownie spaść i pojawi się pierwszy śnieg. Ekipy budowlane są na to przygotowane. System ogrzewania ma dostarczać ciepło do miejsca prowadzenia prac i jednocześnie umożliwiać betonowanie nawet podczas mrozów.

Zmyślne oświetlenie

Bezpieczeństwo i komfort załodze zapewnia przemyślany system oświetleniowy, umożliwiający nocną pracę przy detalach. Dobrze przygotowani są także sami pracownicy. W tych warunkach radzą sobie doskonale, a ich specjalistyczne umiejętności uzupełnia wręcz sportowa kondycja.

Końcowe prace przy ścianach zbiornika łączą się z koniecznością pokonywania 20 pięter rusztowań i to w dodatku kilkukrotnie w ciągu dnia.

Terminal LNG

Budowa terminalu LNG została uznana przez Rząd za strategiczną inwestycję dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ponieważ umożliwi Polsce odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Terminal LNG powstanie w Świnoujściu, na terenie przeznaczonym pod rozwój portu. Pozwoli na odbiór do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m3 (obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m3 gazu rocznie). Budowa terminalu LNG w Świnoujściu to pierwsza tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Zakończenie budowy terminalu planowane jest na 30 czerwca 2014 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza