Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujście: Są opóźnienia w budowie gazoportu, ale prace postępują

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Świnoujście: Są opóźnienia w budowie gazoportu, ale prace postępująTerminal ma być gotowy w połowie przyszłego roku. Polskie Górnictwo naftowe i Gazownictwo zawarło już kontrakt z Katarczykami na dostawy 1,5 mld m sześc. gazu rocznie. Katarski Qatargas ma już pod koniec czerwca wysłać do Świnoujścia pierwszy statek z skroplonym gazem.
Świnoujście: Są opóźnienia w budowie gazoportu, ale prace postępująTerminal ma być gotowy w połowie przyszłego roku. Polskie Górnictwo naftowe i Gazownictwo zawarło już kontrakt z Katarczykami na dostawy 1,5 mld m sześc. gazu rocznie. Katarski Qatargas ma już pod koniec czerwca wysłać do Świnoujścia pierwszy statek z skroplonym gazem. Fot. PLNG
Maciej Mazur z Polskiego LNG dementuje doniesienia, iż konsorcjum budujące terminal LNG może się rozpaść.

Z wczorajszych doniesień Gazety Prawnej wynika, że konsorcjum budujące gazoport w Świnoujściu może się rozpaść. PBG - polska firma, będąca jego częścią zanotowała ogromne straty. Gazeta sugeruje też, że poważne problemy ma także lider konsorcjum - włoski Saipem, należący do grupy ENI. Afery korupcyjne w firmie spowodowały wymianę zarządu.

Maciej Mazur, rzecznik prasowy Polskiego LNG, spółki odpowiedzialnej za budowę terminalu w Świnoujściu - uspokaja.

- Sytuacja PBG, aczkolwiek nas martwi, nie ma bezpośredniego wpływu na postęp robót - stwierdził rzecznik. - Polska spółka działa bowiem w strefie zarządczej konsorcjum, nie zaś wykonawczej.

Mazur przyznał, że w związku z upadłością Hydrobudowy wystąpiły opóźnienia w realizacji inwestycji. Wynoszą około 2-4 miesięcy.

- W tej chwili na placu budowy jest 1000 pracowników - dodał. - Z naszej oceny wynika, że większych opóźnień w budowie nie powinno być. Przeciwnie, jest szansa że uda się je zmniejszyć.

  • Terminal LNG w Świnoujściu
  • Budowany jest międzynarodowe konsorcjum firm z Włoch, Francji, Kanady i Polski. Tworzą je spółki Seipem, Techint Compagnia Technica Internazionale, Snamprogetti Canada Inc. i właśnie nasze spółki - PBG i PBG Export. Wartość umowy wynosi blisko 3 mld zł. Liderem konsorcjum jest Seipem.
  • Terminal LNG w Świnoujściu wraz z infrastrukturą do przesyłu gazu i połączeniami z innymi krajami tworzy ważny element systemu w tej części Europy. Inwestycja ta ma więc nie tylko wymiar krajowy. Drogą morską będziemy mogli praktycznie z dowolnego kierunku na świecie sprowadzać do Polski gaz ziemny. To umożliwi realną dywersyfikację dostaw tego surowca i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju.
  • Polskie LNG powołano specjalnie do budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Je właścicielem jest Gaz-System, który koordynuje całą inwestycję oraz odpowiada za budowę gazociągu Świnoujście-Szczecin.
  • Przyłączenie terminalu do sieci przesyłowej zaplanowano na rok 2013. Rozruch i oddanie do eksploatacji obiektu ma nastąpić do 30 czerwca 2014 roku. Terminal pozwoli na odbiór w pierwszym etapie ok. 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, co stanowi ok. 35 proc. aktualnego krajowego zużycia tego surowca.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza