Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Swołowo zimą, czyli Kraina w Kratę w śnieżnej scenerii [ZDJĘCIA]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Położone na północny zachód od Słupska Swołowo jest częstym celem wiosennych i letnich wycieczek. Ale miejscowość ma swój niepowtarzalny urok także zimą, kiedy zabytkowe zabudowania pokryje śnieg.

Swołowo, wieś położona 14 kilometrów na północny zachód od Słupska, to stolica Krainy w Kratę. Nazwa odnosi się do charakterystycznego budownictwa wiejskiego w tej części Pomorza, czyli symetrycznego układu konstrukcji szkieletowej oraz wypełnienia kwater bielone wapnem nadają budynkom efekt wizualny przypominający kratownicę.

Ten typ budownictwa wiejskiego pojawił się pod koniec XVIII i był kontynuowany przez cały wiek XIX, aż do początku XX wieku.

Granice Kraina w Kratę są umowne. To obszar położony w pasie nadmorskim, długości około 80 km i szerokości około 40-50 km, ciągnącym się od Łeby na wschodzie do Darłowa na zachodzie. Od południa obszar ogranicza droga krajowa nr 6.

Krainę w Kratę odkryła i upowszechniła dr Elżbieta Szalewska. W 1995 r. zorganizowała w Międzynarodowym Klubie Prasy i Książki EMPIK w Słupsku wystawę fotograficzną, na której eksponowano fotogramy ukazującymi piękno tradycyjnego budownictwa pomorskiej wsi, w tym m.in. Swołowa.

Swołowo zalicza się do najstarszych wsi w regionie słupskim. Pierwsze pisemne wzmianki o niej pochodzą z 1230 roku, kiedy to sławieński książe nadał ją zakonowi Joannitów sprowadzonemu do Starego Sławna. Nadanie wsi „Zelov” lub „Zwolov” potwierdził w 1240 roku gdański książe Świętopełk II.

Nadal dość zwartą zabudowę tworzy blisko 150 obiektów budownictwa wiejskiego, w tym domy mieszkalne i budynki gospodarskie. Najstarsze z nich pochodzą z XVIII wieku.

Unikalny zabytkowy charakter Swołowa sprawił, że w 2008 roku w jednej z zagród utworzono Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Obecnie są to już dwie zagrody. Placówka nie tylko gromadzi i prezentuje zbiory z zakresu historii Pomorza Środkowego, kultury materialnej i niematerialnej regionu. Zajmuje się również edukacją oraz organizuje imprezy plenerowe.

Do Swołowa warto przyjechać nie tylko w sezonie, ale także zimą, kiedy śnieg pokryje zabytkowe zabudowania. Taka sceneria nadaje niepowtarzalny klimat Krainy w Kratę.

Od 3 lutego ponownie otwarte będzie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Do końca lutego placówka będzie dostępna tylko w dni powszednie w godz. 10-16.

Zobacz także: Rewitalizacja Krainy w Kratę (archiwum)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza