Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sygnalizacji nie będzie, ale może uspokoją ruch...

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Przejście dla pieszych w pobliżu Urzędu Gminy w Lipnicy
Przejście dla pieszych w pobliżu Urzędu Gminy w Lipnicy Andrzej Gurba
Wracamy do wniosku radnego Wojciecha Gierszewskiego, który postulował zainstalowanie sygnalizacji świetlnej w Lipnicy przy drodze wojewódzkiej nr 212. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku nie widzi takiej potrzeby, ale rozważy zwężenie pasów ruchu (aby uspokoić ruch) oraz oddzielenie ciągów pieszych od jezdni pasem zieleni.

Radny proponował sygnalizację w trzech miejscach. To: przejście dla pieszych z ul. Leśnej na ul. Słomińskiego przy jeziorze Lipionek, przejście dla pieszych na wysokości budynku urzędu gminy, przejście dla pieszych na wysokości stacji paliw przy ul. Słomińskiego.
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku zlecił wykonanie analizy bezpieczeństwa w Lipnicy na drodze wojewódzkiej nr 212.

- Na podstawie tej analizy należy stwierdzić, że na wskazanych przejściach dla pieszych nie ma konieczności zastosowania sygnalizacji świetlnej - informuje Grzegorz Stachowiak, dyrektor ZDW w Gdańsku, w piśmie skierowanym do wójta Lipnicy. Dalej czytamy. - Na bazie analizy danych statystycznych zdarzeń drogowych, obserwacji podczas pomiarów ruchu oraz inwentaryzacji fotograficznej, należy stwierdzić, że przejścia dla pieszych należą do bezpiecznych. Nie ma konieczności stosowania dodatkowych form poprawy bezpieczeństwa. W przypadku zwiększonego natężenia ruchu przewidujemy przebudowę odcinka drogi wojewódzkiej w ramach uspokojenia ruchu, zawężając pasy ruchu i oddzielenie ciągów pieszych pasem zieleni. Dodatkowo w rejonie zatok postojowych przewidujemy przebudowę mającą na celu uporządkowanie i oddzielenie ruchu pieszego od samochodowego poprzez budowę chodników z zatokami. Przewidujemy również budowę azyli dla pieszych na wszystkich sześciu przejściach dla pieszych.

Dodajmy jednak, że ostatni akapit pisma rozwiewa nadzieję na szybkie prace. - Z uwagi na fakt, iż ilość środków finansowych, jakie otrzymuje ZDW w Gdańsku, nie jest wystarczająca, aby zapewnić poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego we wszystkich miejscach, które tego wymagają, oraz w związku z zakończeniem ustalania planu finansowego na 2020 r. nie możemy złożyć wiążącej deklaracji co do terminu realizacji - napisał dyrektor G. Stachowiak.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza