Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sympozjum „Wielkie Pomorze – kontekst skandynawski”. Konferencja naukowa w Słupsku

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Otwarcie konfrontacji nastąpi 14 października w Białym Spichlerzu w Słupsku.
Otwarcie konfrontacji nastąpi 14 października w Białym Spichlerzu w Słupsku. Archiwum
Już za tydzień rozpocznie się sympozjum „Wielkie Pomorze – kontekst skandynawski”, które organizuje Instytut Filologii Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytut Kaszubski w Gdańsku oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Na przestrzeni lat Instytut Filologii Akademii Pomorskiej w Słupsku był współorganizatorem siedmiu edycji Międzynarodowych Konfrontacji Kulturowych „Wielkie Pomorze”, które organizowane były w latach 2007-2019.

- Dotąd organizowane edycje sympozjum poświęcone były problematyce mitu przestrzeni pomorskiej, tożsamości pomorskiej, kultury artystycznej, problematyce konfesji religijnej, zjawisk socjologicznych, przestrzeni konfliktu i pokoju, wreszcie dziedzictwu kulturowemu dynastii Gryfitów. Tym razem zamierzamy zająć się kulturowymi wpływami Skandynawii: Szwecji, Danii czy Norwegii na kulturę pomorską. Konferencja nasza jest pomyślana jako spotkanie ludzi nauki, sztuki oraz zwykłych obywateli – informuje prof. dr hab. Daniel Kalinowski, pod którego kierownictwem naukowym odbędą się konfrontacje.

Tegoroczne sympozjum pod hasłem „Wielkie Pomorze – kontekst skandynawski” rozpocznie w środę, 13 października, promocja książki „Wielkie Pomorze. Gryfici i ich dziedzictwo”, która odbędzie się o godzinie 17 w sali wernisażowej Białego Spichlerza przy ul. Szarych Szeregów 12. Godzinę później będzie miał miejsce pokaz multimedialny pt. „Teatr Młodych Gotów na Pomorzu”.

Następnego dnia o godzinie 9, również w Białym Spichlerzu, dr hab. inż. prof. AP Zbigniew Osadowski, rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku, wraz z Marzenną Mazur, dyrektorem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz prof. dr hab. Danielem Kalinowskim, przedstawicielem Zarządu Instytutu Kaszubskiego, uroczyście otworzą ósme Międzynarodowe Konfrontacje Kulturowe. Następnie od godziny 9.15 do 14.15 odbędą się prezentacje referatów, które zakończy dyskusja uczestników sympozjum.

W piątek, 15 października, konfrontacje przeniosą się do sali 414 w budynku AP przy ul. Bohaterów Westerplatte 64, gdzie od godziny 9 kolejni specjaliści prezentować będą swoje referaty. Całość zostanie zakończona dyskusją o godzinie 14.30 i zamknięciem sympozjum.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza