Szachowa bitwa pokoleń w Słupsku. Juniorzy lepsi od seniorów

Grzegorz Hilarecki
Piotr Gołębiowski, zwycięzca turnieju
Piotr Gołębiowski, zwycięzca turnieju gh
W szachowym turnieju w Akademii Pomorskiej w Słupsku zmierzyli się najlepsi juniorzy z regionu słupskiego i najlepsi seniorzy. Całe podium zajęli juniorzy!

W trzydniowym turnieju w szachach klasycznych z Aktywną Akademią o Puchar Rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku różnica wieku między najmłodszym szachistą turnieju, a najstarszym wyniosła aż 75 lat! Jakby ktoś miał wątpliwości, czy szachy łączą pokolenia, to w zawodach zagrał najstarszy szachista w regionie słupskim - Tadeusz Gryglewicz, który w tym roku skończył 87 lat. W zawodach wystąpiło sześciu najlepszych juniorów z regionu słupskiego oraz czterech najlepszych seniorów. Górą byli najmłodsi szachiści.

Zwyciężył Piotr Gołębiowski z Olimpijczyka Kwakowo, który uzyskał 7 punktów z 9 partii. Drugi był Dymitro Pylyp (6,5 pkt., mieszkający w Słupsku ale zawodnik Hetmana Koszalin). Trzecie miejsce zajął Jakub Protas z Olimpijczyka Kwakowo (6 pkt) - najmłodszy z uczestników. Czwarte miejsce zajął, najlepszy z seniorów Jerzy Rutkowski - 6 pkt, zawodnik Zrywu Słupsk. Piąty był znowu junior - Noel Musiał - 5,5 pkt, zawodnik Olimpijczyka Kwakowo. Dodajmy, że zawodnicy Olimpijczyka są uczniami Słupskiej Akademii Szachowej.

Podczas zakończenia turnieju szachiści z żalem żegnali gościnne mury słupskiej uczelni. Takiego turnieju z tak wysokim średnim rankingiem i możliwością zdobycia normy na pierwszą kategorię szachową, nie było w Słupsku od wielu, wielu lat. Tak jak od wielu lat w Słupsku nie było tak dobrze grających młodych szachistów!