Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Czy należą mi się akcje w spadku

Bogna Skarul [email protected] 091 481 33 35 Fot. Andrzej Szkocki
Mecenas Sławomir Żakowski na pytania Czytelników odpowiada podczas cotygodniowego dyżuru w naszej redakcji.
Mecenas Sławomir Żakowski na pytania Czytelników odpowiada podczas cotygodniowego dyżuru w naszej redakcji.
Akcje, które posiadają wartość pieniężną gdyż stanowią ułamek kapitału zakładowego spółki akcyjnej, również będą wchodziły w skład majątku spadkowego - informuje nasz ekspert, mecenas Sławomir Żako

wski.

- Zmarł mój mąż. Jeszcze za życia dostał z zakładu pracy akcje. Obecnie są one zdeponowane w banku. Co zrobić aby bank nam je wydał? - pyta Czytelniczka "Głosu".

- Przez spadek rozumie się ogół praw i obowiązków przechodzących ze spadkodawcy na spadkobierców. Zgodnie z ogólną regułą wynikającą z art. 922 KC, w skład spadku wchodzą, co do zasady, prawa o charakterze majątkowym. Akcje, które posiadają wartość pieniężną gdyż stanowią ułamek kapitału zakładowego spółki akcyjnej, również będą wchodziły w skład majątku spadkowego.

Powołanie do spadku może nastąpić poprzez ustawę lub testament. W przedmiotowej sprawie, jako że mąż nie zostawił testamentu, spadek po nim nabyła Pani oraz wasze wspólne dzieci (w częściach równych) na podstawie ustawy. Już z tą chwilą staliście się współuprawnionymi z akcji, a taki sam status uzyskały wszystkie inne prawa wchodzące do majątku spadkowego (np.: prawo własności auta i prawo własności nieruchomość). Cały spadek (a wiec również akcje) został nabyty wspólnie. Udział każdego ze spadkobierców w spadku określany jest ułamkiem.

Obecnie można więc złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Takie postępowanie sądowe zakończy się najpewniej wydaniem przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku przez Panią i dzieci, każdy spadkobierca w 1/3.

Bank na razie nie wie o tym, kto nabył spadek - dlatego by móc bez przeszkód korzystać ze swoich uprawnień należy przedstawić mu takie sądowe postanowienie.

Aby odebrać akcje nie trzeba prowadzić postępowania o dział spadku (w którym ustala się już nie "ułamek" lecz co konkretnie kto bierze ze spadku - oczywiście proporcjonalnie do wcześniej ustalonego "ułamka").

Spadkobiercy mogą upoważnić jednego spośród siebie do odbioru akcji w imieniu wszystkich pozostałych spadkobierców. Jednak samo postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku będzie konieczne, bank musi bowiem znać wszystkich spadkobierców.

Od niedawna taki sam efekt jak postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku przynosi notarialne poświadczenie dziedziczenia (art. 95j ustawy Prawo o notariacie).  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza