Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Ekspert wyjaśnia, kiedy należy się spadek

BS [email protected] 091 481 33 32 Fot. Andrzej Szkocki
Mecenas Sławomir Żakowski, odpowiada na pytania Czytelników.
Mecenas Sławomir Żakowski, odpowiada na pytania Czytelników.
Mecenas Sławomir Żakowski, odpowiada na pytania Czytelników. Dzisiaj wyjaśnia wątpliwości dotyczące spadku po rodzicach.

 

Zmarli moi dziadkowie. To było około 10 lat temu. Byli rolnikami. Mój ojciec ma jeszcze czwórkę rodzeństwa. Czwórka rodzeństwa mojego ojca została na wsi. Więc ziemia, która należała do moich dziadków przypadła im, bo ze względów prawnych mój ojciec, jako mieszkaniec miasta, nie mógł otrzymać ziemi. Ale on przez cały czas bardzo swoim rodzicom - i później swojemu rodzeństwu - na tym gospodarstwie pomagał. Mamy już postanowienie sądowe o spadku. I tam jest napisane, że spadek jest dzielony na wszystkie dzieci, ale ziemię otrzymują tylko ci, którzy zostali na wsi. Czyli wszyscy poza moim ojcem. Przez te dziesięć lat mój ojciec nie otrzymał rekompensaty za tę ziemię od swojego rodzeństwa. Czy w tej chwili może jeszcze się o swój spadek ubiegać i jak to zrobić?

- Skoro rodzice zmarli ok. 10 lat temu, to do dziedziczenie ustawowe gospodarstwa rolnego następuje na podstawie starych przepisów (art. 1059 i nast. kc), tj. obowiązujących przed 14 lutym 2001 r. kiedy to Trybunał Konstytucyjny zakwestionował ich zgodność z Konstytucją. Nie ma znaczenia data rozpatrywania danej sprawy przez sąd, lecz chwila otwarcia spadku (chwila śmierci spadkodawcy), bo to ona rozstrzyga o nabyciu spadku. Do spadków tych będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące od 1 października 1990 r. do 14 lutego 2001 r.

Jeżeli w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne konieczne jest wyodrębnienie dwóch części spadku, dlatego też "Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku", składa się z dwóch odrębnych punktów, w pierwszym wymienia się spadkobierców dziedziczących spadek na zasadach ogólnych, w drugim spadkobierców dziedziczących gospodarstwo rolne. Owe wyodrębnienie nie nastąpiłoby tylko w dwóch sytuacjach, tzn. gdy wszyscy spadkobiercy odpowiadaliby bądź żaden nie odpowiadałby szczególnych (nieobowiązującym już) przesłankom dziedziczenia gospodarstwa rolnego. Pierwszeństwo w dziedziczeniu gospodarstwa rolnego mieli spadkobiercy posiadający określone w kodeksie cywilnym przymioty np.: stale pracowali bezpośrednio przy produkcji rolnej albo mieli przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej.

Dlatego też Pana ojciec, mimo że jest spadkobiercą co wynika z postanowienia sądu, nie partycypuje w gospodarstwie rolnym, co również wynika z tego samego postanowienia sądu.

Nie oznacza to jednak, iż ojca należy traktować tak jakby w ogóle nie był spadkobiercą. Przez to, że nie miał kwalifikacji do dziedziczenia gospodarstwa rolnego, nie przestał być przecież synem swoich rodziców. A zatem ma prawo do spadku po nich, a jedynie nie odziedziczy gospodarstwa rolnego. Jeżeli w sprawie zostanie zainicjowane postępowanie o dział spadku wówczas decyzja czy gospodarstwo dzielić (art. 213, 214 k.c.), czy też przyznać jednemu tylko ze spadkobierców zostanie podjęta przez Sąd. Sąd też wypowie się co do ewentualnych spłat jakie powinni sobie wzajemnie poczynić spadkobiercy tak aby nikt nie został pokrzywdzony.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza