Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SZCZECIN: Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego

Piotr Jasina
SZCZECIN: Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego
SZCZECIN: Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego archiwum
W środę (4 czerwca) rozpoczyna się największa w Europie międzynarodowa konferencja poświęcona elektronicznym usługom zaufania, w tym podpisowi elektronicznemu, PKI oraz elektronicznej identyfikacji.

Organizowana jest corocznie w Polsce przez Unizeto Technologies SA i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.
Zgodnie z przyjętą misją EFPE jest szerokim i otwartym forum dyskusji, podczas którego wymieniane są doświadczenia i poglądy wśród prelegentów i uczestników z Unii Europejskiej, Europy Wschodniej i całego świata. Dlatego wszystkie wystąpienia podczas forum są równolegle tłumaczone na oficjalne języki konferencji to jest: angielski, polski oraz rosyjski.

Temat główny tegorocznego form dotyczy rozporządzenia unijnego w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania (eIDAS), stwarzającego nowe możliwości i szanse dla gospodarki elektronicznej.

Jest to już XIV edycja konferencji, która odbędzie się w dniach 4-6 czerwca br. Organizowana jest patronatami honorowymi: ministra gospodarki RP wicepremiera Janusza Piechocińskiego, ministra sprawiedliwości Jacka Biernackiego, Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNICITRAL), Sejmu RP Komisji Innowacyjności i Nowych Technologii, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Tegorocznemu forum towarzyszą szczególne wydarzenia dla tworzącego się Jednolitego Rynku Cyfrowego będącego głównym filarem Agendy Cyfrowej dla Europy. Zakończyły się bowiem prace nad rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady eIDAS, które dotyczy identyfikacji elektronicznej i elektronicznych usług zaufania.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 lipca br. i otworzy nowe możliwości dla rozwoju gospodarki elektronicznej w Unii Europejskiej. Do nowej regulacji i związanych z nią aktów wykonawczych dostosowywane będą uregulowania krajowe państw członkowskich. Zastąpi ona od lipca 2016 r. wszystkie krajowe ustawy o podpisach elektronicznych i wpłynie na wszystkie akty odnoszące się do tych ustaw.

Będzie też rodziła skutki dla usługodawców oraz sektora publicznego, ponieważ w systemach informatycznych administracji publicznej od połowy 2018 r. wystąpi konieczność uznawania zagranicznych środków elektronicznej identyfikacji. Niezbędne będą więc znaczące zmiany prawne, organizacyjne i techniczne, co będzie przedmiotem obrad konferencji.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza