Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Innowacyjność największą szansą

Rozmawiał Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. Marcin Bielecki
Piotr Krzystek, prezydent Szczecina
Piotr Krzystek, prezydent Szczecina
"Potencjał Szczecina i regionu" powoli przestaje być mitem. Wiemy jak go wykorzystać. Znamy nasze słabe i mocne strony. Wiemy, czego potrzebuje miasto aby się rozwijać i to realizujemy - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina w rozmowie z "Głosem".

Od lat powtarzamy pewien banał - Szczecin miasto z potencjałem. Kiedy ten potencjał zaczniemy wykorzystywać?

 - "Potencjał Szczecina i regionu" powoli przestaje być mitem. Wiemy jak go wykorzystać. Znamy nasze słabe i mocne strony. Wiemy, czego potrzebuje miasto aby się rozwijać i to realizujemy. Wykorzystujemy przy tym nasze atuty, takie jak dobrze wykwalifikowana kadra, dużą ilość atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, a także ambitny program inwestycyjny, który właśnie realizujemy. Dynamika gospodarcza konkretyzuje się głównie w regionach obszarów metropolitalnych, których stolice mają być czołowymi centrami usług i innowacji, wiedzy i kształcenia. Innowacyjność jest jedną z naszych największych szans dlatego stawiamy głównie na branżę IT oraz BPO. Dzięki naszym dotychczasowym działaniom udało się zwiększyć zatrudnienie w tych branżach o blisko 100%. Powstają kolejne miejsca pracy. "Potencjał Szczecina" przestaje być sloganem. Staje się faktem.

 Losy stoczni ciągle kumulują negatywne emocje. Zakładu nie ma, i raczej nie będzie. Może prezydent miasta powinien bardziej stanowczo mówić o nowych trendach gospodarczego rozwoju, innym wykorzystaniu terenów postoczniowych?

 - To już się dzieje. Zaktualizowana Strategia Rozwoju Szczecina mówi wprost o konieczności rozwoju innych dziedzin gospodarki, niezwiązanych z branżą stoczniową. Rzecz jednak nie w słowach, a w działaniach. Tworzymy, jako miasto warunki do rozwoju firm świadczących nowoczesne usługi. Tego typu firmy pojawiły się w Szczecinie. Prywatni inwestorzy dostrzegli, że Szczecin może być dla nich atrakcyjny. Efektem jest wysyp inwestycji biurowych w mieście. W chwili obecnej trwa kilka tego typu przedsięwzięć. Samorząd też podejmuje konkretne działania w tym zakresie. Przykładem jest rozpoczęcie budowy Technoparku "Pomerania". Inkubatora dla młodych firm rozpoczynających działalność w branży usługowej. Zdaję sobie sprawę, że potrzebujemy również miejsc pracy w sferze produkcyjnej. Szansę widzę w specjalnej strefie ekonomicznej, która została utworzona w 2010 roku i obejmuje ponad 70 ha na prawobrzeżu. Szykujemy się do jej uzbrojenia.

_ _Co pana zdaniem zmieni oblicze miasta? Jednak nie w perspektywie 50 lat, lecz 3-4 lat...

 - Szczecin już zmienia swoje oblicze, wystarczy wyjrzeć przez okno. Miasto zamieniło się w plac budowy. Powstają nowe drogi, obiekty kubaturowe, kulturalne, sportowe, infrastrukturalne.
Te wszystkie elementy tworzą spójny system oparty o inwestycje, które w dłuższej perspektywie przyniosą miastu same korzyści, w postaci nowych miejsc pracy, większych wpływów z podatków do kasy miasta a także bogatszej oferty kulturalno turystycznej.
W Szczecinie będzie żyło się lepiej. Dlaczego? Przykładów jest mnóstwo. Podam kilka: mieszkańcy będą podróżować całkowicie nowym wygodnym i ekologicznym taborem, już po Szczecinie jeździ kilka Swingów. Autobusy sukcesywnie wymieniamy na nowocześniejsze. Otworzymy obwodnicę śródmiejską, trasę północną i nowoczesną ulicę Struga. Szczecin znowu będzie miastem bez korków. Inwestujemy także w ścieżki rowerowe, powstają kontrapasy. Za kilka lat Szczecin będzie przyciągał znacznie większą liczbę turystów. W centrum miasta wyrasta nowa Filharmonia, do spacerów zachęcą wyremontowane bulwary a w hali widowiskowo-sportowej będą się odbywały imprezy sportowe o międzynarodowej randze.

Co prezydent Szczecina ma do zaproponowania przedsiębiorcom?

Nasz region ma wiele atutów, które przyciągają przedsiębiorców i inwestorów. W 2009 r. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową ocenił, że Zachodniopomorskie jest województwem o ponadprzeciętnej atrakcyjności inwestycyjnej. Ocena ta była wypadkową m.in. wysoko ocenionej aktywności województwa wobec inwestorów, dostępności komunikacyjnej i infrastruktury społecznej, oraz poziomu zasobów i kosztów pracy.

W szczecinie wyrastają nowe biurowce. W ciągu kilku lat zyskamy ponad 100 tys. metrów nowoczesnej pow. biurowej. Wypracowaliśmy także rozwiązania prawne, dzięki którym możemy zwolnić z podatku od nieruchomości inwestorów realizujących nowe obiekty biurowe przez okres trzech lat.

Dodatkowo od 2002 roku działają spółki miejskie: Fundusz Wspierania Rozwoju Gospodarczego Miasta Szczecina oraz Szczeciński Fundusz Pożyczkowy sp. z o.o. Świadczą finansowe usługi dla przedsiębiorców na korzystnych warunkach. Przyczyniły się do powstania i rozwoju wielu szczecińskich firm.

W ramach Euroregionu Pomerania z myślą m.in. o małych i średnich przedsiębiorstwach powstały Centra Usługowo-Doradcze, które nieodpłatnie oferują pomoc w nawiązywaniu kontaktów biznesowych i doradztwo dla przedsiębiorców w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej po obu stronach granicy.

Odbyła się kolejna Wielka Gala Północnej Izby Gospodarczej. Popiera pan tego typu inicjatywy? Są potrzebne?

 - Wielka Gala PIG już na stałe wpisała się w kalendarz szczecińskich wydarzeń o charakterze biznesowym. Jest świetną okazją do rozmów, wymiany doświadczeń a także nawiązania współpracy. Z roku na rok rośnie ranga tego wydarzenia, czego serdecznie gratuluję organizatorom. Północna Izba Gospodarcza jest dla mnie jednym z ważniejszych partnerów w dyskusji o rozwoju gospodarczym Szczecina. Partnerstwo to owocuje konkretnymi działaniami. Razem udało nam się wypracować wiele korzystnych rozwiązań, które służą lokalnej przedsiębiorczości. Niewątpliwie ma to pozytywny wpływ na rynek pracy, konkurencyjność gospodarki a w konsekwencji na rozwój całego regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza