Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Jeśli powstanie strefa wybudują fabrykę na Skolwinie

Redakcja
Christopher Maas, (z mikrofonem w ręku) odpowiedzialny za finanse i administrację w firmie Teleskop, podczas spotkania z pracownikami.
Christopher Maas, (z mikrofonem w ręku) odpowiedzialny za finanse i administrację w firmie Teleskop, podczas spotkania z pracownikami. Andrzej Szkocki
- Jak tylko teren objęty zostanie specjalną strefą, rozpoczniemy budowę fabryki dla 300 osób - podkreśla Christopher Maas, odpowiedzialny za finanse i administrację w firmie Teleskop.

Przedstawiciele firmy Teleskop spotkali się dziś z pracownikami i dziennikarzami w hali dzierżawionej na terenie stoczni szczecińskiej. Narzekali na postawę rządu.
Teleskop to spółka z Kostrzyna należąca do rodzinnych koncernów belgijskich: Ackermans&Van Haaren oraz Henschel Engeneering. Właściciele w Szczecinie powołali spółkę Teleyard - odpowiada za budowę fabryki w Skolwinie, miedzy papiernią a hutą.

- Mamy 36 ha gruntów nad Odrą - mówi Paweł Wagner, odpowiedzialny za inwestycje w Teleskopie. - Mamy dostęp do wody oraz możliwość doprowadzenia torów do nabrzeża. Pierwszą nowoczesną i ciepłą halę o powierzchni 12 tys. m kw. jesteśmy w stanie wybudować w ciągu 5-6 miesięcy, wyposażyć ją w dwie suwnice o udźwigu 50 ton każda. Mieściłaby część produkcyjną o powierzchni 8 tys. m kw., pomieszczenia socjalne, lakiernię i pomieszczenie oczyszczania produktów. Cykle produkcyjne, technologie, wszystko jest dopracowane.

Wagner przyznaje, że woda ma dla spółki kluczowe znaczenie, pozwoli bowiem produkować większe elementy, które można transportować Odrą, a dalej morzem. Brak takiej możliwość transportu stanowi barierę dla fabryki w Kostrzynie.

Dodaje, że w pierwszym etapie spółka zatrudni do 300 osób i zainwestuje 10 mln euro, w następnym etapie - drugie tyle. Docelowo przy ul. Stołczyńskiej ma być praca dla 1000 osób.

- Kiedy pojawiła się informacja o inwestycji, aplikacje o pracę złożyło 800 osób - przyznaje Christopher Maas, odpowiedzialny za finanse i administrację w firmie Teleskop. - Przed dwoma laty podpisaliśmy list intencyjny. Ze swojej strony przygotowaliśmy się do inwestycji, ale dotąd, wbrew deklaracjom polityków terenów w Skolwinie nie objęto specjalną strefą ekonomiczną. Obietnice pozostają cały czas tylko na papierze. A w Szczecinie zaczynają już odchodzić od nas pracownicy, bo nie widzą perspektywy rozwoju, brakuje im poczucia stabilizacji.

Prawnik Teleskopu Beata Komarnicka-Nowak z podkreśla, że spółka wypełniła wszystkie wnioski, spełnia wymogi.

- Wszystko rozbija się o polityczną decyzję ministra finansów, dotyczącą rozszerzenia specjalnej strefy ekonomicznej o tereny w Skolwinie - tłumaczy. - Wszyscy obiecują, że pomogą - wojewoda, marszałek. A strefy nie ma.

- Pracownicy się niepokoją, niektórzy rezygnują z pracy z braku poczucia stabilizacji - przyznał Christopher Maas, odpowiedzialny za finanse i administrację w firmie Teleskop. - Musieliśmy przekazać im aktualne informacje dotyczące inwestycji, planów i problemów.

Belgijska grupa w Polsce
Twarzą ją trzy spółki w Kostrzynie: Teleskop, Montel i Henschel oraz Teleskop w Szczecinie i wspomniana spółka Teleyard. Produkują wyroby metalowe, zabudowy transportowe dla pojazdów VW, podzespoły i elementy dźwigów dla światowych potentatów. Między innymi wysięgniki żurawi teleskopowych, kolejowych, chwytaki żurawi kontenerowych, podwozia dźwigów samojezdnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza