Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Już nie Bilfinger a ST3 offshore. Czy 500 pracowników ma się czego obawiać?

Mariusz Parkitny
Sebastian Wołosz
Szczecińska fabryka fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych ma nowego właściciela. Większościowy pakiet 62,5% udziałów w fabryce nabyła spółka Europoles z Grupy VTC. Nowy współwłaściciel chce utrzymać profil produkcyjny fabryki i prognozuje dynamiczny rozwój rynku związanego z budową morskich farm wiatrowych.

Nowa spółka będzie prowadziła działalność pod firmą ST3 Offshore Sp. z o.o.

- Bardzo cieszę się, że mogliśmy sfinalizować tę transakcję. ST3 Offshore to jedyna tego typu fabryka w tej części Europy i widzimy w tym podmiocie duży potencjał. Dane rynkowe wskazują, że morska energetyka wiatrowa jest bardzo perspektywicznym segmentem rynku. Liczymy na to, że nasza fabryka będzie ważnym dostawcą fundamentów do morskich farm wiatrowych, które powstaną w całej Europie, także w polskiej strefie Bałtyku – mówi Jürgen Leuze, Partner Zarządzający w grupie VTC.

Czytaj również: Bilfinger chce sprzedać udziały w fabryce. Mars uspokaja - nie ma zagrożenia dla inwestycji

Zmiany właścicielskie nie będą miały wpływu na profil działalności i harmonogram produkcji, ani dotychczasowe zobowiązania spółki. Obecnie fabryka realizuje kontrakt związany z budową 91 platform pośrednich na farmę Race Bank. Konstrukcje o łącznej wadze około 30 000 ton są etapami wysyłane do duńskiego klienta.

- Myślę, że pozyskanie takiego partnera jak VTC to duży sukces, zarówno z perspektywy fabryki ST3 Offshore, jak i mniejszościowego udziałowca. Jestem przekonany, że współpraca z partnerem o tak dużym doświadczeniu w branży energetycznej pozwoli budować silną pozycję fabryki na rynku morskiej energetyki wiatrowej i wraz z rozwojem tej spółki przyczyni się do powstania kolejnych miejsc pracy – mówi Adam Lesiński, Prezes Zarządu MS TFI zarządzającego Funduszem MARS.

Przedmiotem działalności fabryki ST3 Offshore jest produkcja fundamentów, platform pośrednich i innych konstrukcji stalowych, przeznaczonych na morskie farmy wiatrowe. Spółka została utworzona w 2012 r., po czym bardzo dynamicznie podjęto działania zmierzające do wybudowania fabryki i uruchomienia produkcji.

Dzięki utworzeniu fabryki, na Pomorzu Zachodnim powstało około 500 nowych miejsc pracy. Produkcja w fabryce realizowana jest przy użyciu najnowocześniejszych maszyn, zapewniających najwyższą jakość i standardy bezpieczeństwa.

Bilfinger w fazie testów. Będzie praca dla 500 osób [wideo]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szczecin: Już nie Bilfinger a ST3 offshore. Czy 500 pracowników ma się czego obawiać? - Głos Szczeciński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza