Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Nowy kierunek zainicjowały dwie uczelnie

pit [email protected] 91 481 33 34 Fot. Marcin Bielecki
Efektem porozumienia będą studia na wspólnym makrokierunku górnictwo morskie.
Efektem porozumienia będą studia na wspólnym makrokierunku górnictwo morskie.
Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Szczecinie i Wydział Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie rozpoczynają kształcenie w zakresie górnictwa morskiego.

 

AGH zapewni wkład merytoryczny w zakresie górnictwa, a AM - w zakresie nawigacji, ruchu statków i procedur bezpieczeństwa na morzu.

Nowe zawody

- Wierzę, że ten wspólny, innowacyjny projekt okaże się edukacyjnym strzałem w 10-tkę i będzie cieszyć się zainteresowaniem studentów, czynnych zawodowo specjalistów branży morskiej i wydobywczej oraz pracodawców - mówi prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś, rektor Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie.

Powstaną nowe specjalności na podstawowych kierunkach (AM-nawigacja, AGH-górnictwo) o roboczej nazwie: eksploatacja bogactw naturalnych z dna podmorskiego oraz wspólne studia podyplomowe dla absolwentów obu uczelni w zakresie przygotowania do pracy górniczej na morzu. A finalnie, studia na wspólnym makrokierunku górnictwo morskie.

Górnictwo przyszłości

Zakres górnictwa morskiego dotyczy bogactw wydobywanych obecnie (ropa, gaz), jak i górnictwa przyszłościowego (wydobywanie konkrecji z dna oceanu). Niezbędne doświadczenie jest zdobywane przez pracowników AGH poprzez współpracę z firmą Petrobaltic, natomiast pracownicy AM odbywają praktyki morskie na platformach wiertniczych, statkach specjalistycznych oraz statkach badawczych poszukujących bogactw naturalnych pod dnem morskim.

Współpracują

Współpracę uczelni wspiera szczecińska firma Interoceanmetal, zajmuje się badaniami i przygotowaniem technologii wydobywczych dla pozyskiwania konkrecji z dna Oceanu Spokojnego.

- Projekt ten jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w zakresie edukacji morskiej - przyznaje prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Stanisław Gucma, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie. - To nowość w skali światowej. Połączenie potencjału naukowego Akademii Górniczo - Hutniczej i Akademii Morskiej w Szczecinie daje możliwość wprowadzenia innowacji technologicznych nie tylko do procesu kształcenia ale i w praktycznym zastosowaniu w zakresie rozwoju przemysłu wydobywczego.

 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza