Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Pięciu marszałków zawarło przymierze

pit [email protected] 91 481 33 34 Fot. Marcin Bielecki
Marszałkowie współnie będą walczyć o dodatowe fundusze na rozwój zachodniej Polski.
Marszałkowie współnie będą walczyć o dodatowe fundusze na rozwój zachodniej Polski.
Porozumienie w Szczecinie podpisali: marszałek zachodniopomorski, wielkopolski, lubuski, dolnośląski i opolski. Chcą stworzyć wspólną strategię rozwoju Polski zachodniej. Na początek ma być zdiagnozowany region zachodni kraju. Strategia ma stanowić podstawę do ubiegania się o pieniądze unijne na projekty ponadregionalne.

 - Musimy walczyć z mitem Polski zachodniej, rozwiniętej - stwierdził Marek Woźniak, marszałek wielkopolski. - To bardzo groźny dla nas mit. Trzeba go odczarować. Bo przez takie myślenie trudno nam pozyskiwać fundusze, zabiegać o interwencje. A są w naszych regionach duże dysproporcje. W Poznaniu wskaźnik bezrobocia wynosi około 5 proc., ale już na peryferyjnych terenach notujemy 15 proc. i więcej. Dlatego musimy z fazy konkurencji między regionami przejść do fazy współpracy. Nasze inwestycje powinny wynikać z planu długofalowego rozwoju Polski a nie regionalnego lobbingu.

Dysproporcej poziomu życia

Józef Kotyś, wojewoda opolski mówił o jakości życia, niedostatku zwłaszcza w odniesieniu do poziomu życia zachodnich sąsiadów czy Czechów.

- W ostatnich latach ok. 250 tys. mieszkańców mojego regionu podjęło prace za granicą, dla tamtych państw wypracowują krajowy produkt brutto - dodał. - Musimy przeciwdziałać wspólnie takim zjawiskom.

Nie ma Polski A i B

- Nie ma Polski A i B - podkreślił Marek Łapiński, marszałek dolnośląski nawiązując do wypowiedzi kolegi z Wielkopolski. - U nas są miejsca z 20-procentowym wskaźnikiem bezrobocia. Musimy umiejętnie korzystać z unijnej polityki spójności, sięgnąć po fundusze na projekty ponadregionalne, nie tylko po wsparcie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Inwestycje ponadregionalne 

Marszałkowie przyznali, że na początek muszą zdiagnozować cały zachodni region Polski, dopiero potem zabiorą się do tworzenia ponadregionalnej strategii i konkretnych projektów. Ale kilka ważnych celów wyartykułowali. Władysław Husejko podkreślił potrzebę stworzenia środkowoeuropejskiego korytarza transportowego i konieczność włączenia Odry do śródlądowego systemu dróg wodnych Europy. Marszałek Wielkopolski wymienił drogę nr 11, łączącą Kołobrzeg ze Śląskiem. Powinna stać się szybką arterią komunikacyjną. Marszałek opolski wskazał żeglowność Odry, jako jeden z priorytetów.

 Żeglowność Odry

 Przetransportowanie towaru wyprodukowanego w w firmie naszego regionu do Szczecina zależy m.in. o poziomu wody w Odrze, w Lubuskiem - wyjaśnia Kotyś. - Trzeba to zmienić.

Marcin Jabłoński, marszałek lubuski nawiązując do ostatnich tragicznych wydarzeń w naszym kraju zwrócił uwagę na konieczność regulacji Odry i Warty i budowy systemu wałów przeciwpowodziowych, zbiorników retencyjnych, itp. To również wymaga skoordynowanych działań wszystkich województw zachodniej części kraju.

 W efekcie porozumienia powstać ma Ponadregionalna Strategia Rozwoju Polski Zachodniej 2020. Ma stanowić podstawę programu operacyjnego na lata 2014-2020. Marszałkowie będą zabiegać o wsparcie swoich działań przez ministra rozwoju regionalnego. Liczą na to, że program operacyjny zyska wsparcei fudnusyz sektorowych na lata 2012-2020.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza