Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Podzamcze rodzi się powoli

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Szczecin: Podzamcze rodzi się powoli
Szczecin: Podzamcze rodzi się powoli wizualizacja: Neo-Plan.
Neo-Plan stworzył koncepcję zabudowy czterech kwartałów i posiada już warunki zabudowy terenu między kamienicą przy Baszcie Siedmiu Płaszczy a dziurą po dawnym hotelu orbisowskim Arkona. W tym roku wystąpi o pozwolenie na budowę.

Jerzy Szarżanowicz, prezes spółki Neo-Plan przyznaje, że do rozpoczęcia budowy dojdzie szybciej. Badania archeologiczne i wymogi konserwatorskie wymagają jednak sporo czasu.

- W każdym razie kompletujemy dokumentację, a pod koniec kwartału spodziewam się już ważnych decyzji - mówi. - W tym roku powinniśmy wystąpić o pozwolenie na budowę.
Jest więc szansa, że inwestycja ruszy w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że zabudowane u podnóża zamku kwartały mają nawiązywać do średniowiecznego układu architektonicznego. Właścicielami hektarowej działki są spółki Pod Zamkiem oraz Apartamenty 24. Neo-Plan działa na ich zlecenie.

Szarżanowicz podkreśla, że koncepcja zabudowy powstała z uwzględnieniem badań historycznych tej części miasta. Nie jest to więc przypadkowa wizja architektów: - Konsultowana była z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Uwzględnia jego wytyczne.

Konserwator oczekiwał, by zabudowa nawiązywała do średniowiecznego układu architektonicznego. Koncepcja uwzględnia w centrum kwartałów budowę rynku warzywnego - to właśnie jest historyczne odniesienie.

Kwartały będą zabudowane kamienicami liczącymi od 3,5 do 4,5 kondygnacji. To wynika z topografii terenu. Szarżanowicz zwraca uwagę, że ulica Panieńska jest położona znacznie wyżej niż część przy planowanym rynku warzywnym.

- Rynek będzie pełnił bardzo ważną funkcję, jako centralne miejsce całej zabudowy. To ma być serce nowej starówki - podkreśla.
Przewidziano także parking podziemny dla 300 samochodów.

Spółka od pewnego czasu czyni rozeznanie na rynku, sprawdza potencjalnych kontrahentów, którzy chcieliby tu się ulokować.

- Zainteresowanie wykazują hotelarze, właściciele firm, które w takim miejscu myślą lokalizować swoje biura, gastronomicy, dla których to wymarzone lokalizacja kawiarni, pubów - kontynuuje. - Zainteresowania nie kryją też właściciele biur turystycznych.

Bardzo szacunkowy koszt inwestycji to od 120 do 180 mln zł. Kwartały powinny powstać w trzy lata, licząc od momentu przekazania placu budowy. Będzie to budowa pod nadzorem konserwatora zabytków na terenie historycznym. Obiekty trzeba będzie posadowić na palach. To podraża inwestycję i wydłuża czas realizacji. d
Kwartały wypełnią przestrzeń między kamienicami przy Baszcie 7 Płaszczy a działką, na której niegdyś stał hotel Arkona. Koncepcja uwzględnia też kładkę, która ma połączyć podzamcze z nabrzeżem Odry. W tej chwili są to części odcięte ulicą i torowiskiem.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza