Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Ratowały Żydów, są na monetach

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. NBP
Wszystkie otrzymały odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Wszystkie otrzymały odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
NARODOWY BANK POLSKI wprowadza jutro do obiegu srebrne 20-złotówki upamiętniające Polaków ratujących Żydów, Irenę Sendlerową, Zofię Kossak, siostrę Matyldę Getter.

Dzisiaj (1 bm.)pojawiły się okolicznościowe 2-złotówki.

Od dzisiaj w oddziałach NBP i wybranych sklepach numizmatycznych można kupić okolicznościowe 2-złotówki upamiętniające osoby, które z narażeniem życia ratowały Żydów - informuje Katarzyna Zwarzany z oddziału okręgowego NBP w Szczecinie. - Jutro rozpoczynamy sprzedaż srebrnych 20-złotówek. Za monetę trzeba zapłacić 105 zł.

 Bohaterki

II wojna światowa i okupacja hitlerowska unicestwiły Żydów zamieszkałych w Polsce. 3,5-milionowa społeczność została zniszczona przez okrutny terror, osadzenie w gettach i ostateczną masową eksterminację w komorach gazowych Treblinki, Auschwitz i Bełżca.

Za pomoc Żydom Niemcy karali śmiercią. Na tle tej ponurej rzeczywistości szczególny szacunek budzi humanitarna, pełna odwagi i męstwa postawa tych Polaków, którzy odważyli się ratować Żydów, narażając siebie i swoje rodziny na śmierć.

Irena Sendlerowa (1910-2008), kiedy zaczęły się prześladowania Żydów, zorganizowała sieć opiekunek społecznych, które wspólnie stworzyły tajną organizację pomocy Żydom.

Zofia Kossak (1890-1968) była współzałożycielką i ideologiem utworzonej w 1940 roku tajnej organizacji społeczno-katolickiej - Front Odrodzenia Polski (FOP).

Siostra Matylda Getter (1870-1968) już przed II wojną światową z ogromnym poświęceniem angażowała się w działalność oświatowo-wychowawczą. Była naczelną matką przełożoną prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Marii. Kiedy wybuchła wojna siostra Matylda Getter miała prawie 70 lat, ale nie przeszkadzało jej to w niesieniu pomocy osobom potrzebującym, prześladowanym przez okupanta. Działalność tych wspaniałych kobiet została wysoko oceniona przez Izraelski Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, który przyznał im jako jednym z pierwszych odznaczenie Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza