Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Struga doceniona

(jasz)
Szczecin: Struga docenionaUl. Struga nagrodzona w konkursie "Budowa Roku 2013".
Szczecin: Struga docenionaUl. Struga nagrodzona w konkursie "Budowa Roku 2013". Sebastian Wołosz
KONKURS Trzy budowle z regionu Pomorza Zachodniego znalazły się w gronie laureatów prestiżowego konkursu "Budowa Roku 2013".

To była XXIV edycja konkursu, który organizuje Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Sędziowie ocenili blisko 70 zrealizowanych budów i wyłonili laureatów spośród inwestorów, deweloperów i generalnych wykonawców obiektów budowlanych we wszystkich rodzajach budownictwa.

W grupie obiektów drogowo - kolejowych nagrodę pierwszego stopnia otrzymała modernizacja dostępu drogowego do Portu w Szczecinie. Pod tą zagadkową nazwą kryje się modernizacja ulicy Struga. Prace w dwa i pół roku wykonało polsko-czeskie konsorcjum firm Eurovia. W ich trakcie gruntownie przebudowano około 2, 5 kilometrowy odcinek ul. Struga. Część ul. Struga przebiega w głębokim wykopie, co umożliwiło wybudowanie dwóch wiaduktów: w ciągu ul. Jasnej i w ciągu ul. Wiosenna - Łubinowa, kładki technologicznej w ciągu ul. Wiosenna - Łubinowa i estakady w ciągu ul. Struga oraz budowę dużego ronda na skrzyżowaniu ulic Struga, Zwierzynieckiej i Pomorskiej.

- Dziś jest to nowoczesna arteria pozbawiona niebezpiecznych skrzyżowań - mówi Łukasz Kolasa z biura prasowego Urzędu Miasta. - Wokół powstały ścieżki rowerowe a także parkingi i elementy małej architektury. Inwestycja kosztowała 111 mln złotych, z czego 91 mln pochodziło ze środków Unii Europejskiej.

Uwagę sędziów zwróciła też odbudowa i rozbudowa umocnień brzegu morskiego w Kołobrzegu, która była oceniana indywidualnie. Zadanie to również otrzymało tytuł "Budowy Roku 2013". Głównym wykonawcą inwestycji była firma Strabag Hydrotech ze Szczecina. Budowa jest pierwszym w Polsce przykładem system ochrony brzegu morskiego w postaci plaży podpartej (progi podwodne) z użyciem dodatkowego systemu ostróg brzegowych.

Trzecią nagrodzoną inwestycją w Zachodniopomorskiem jest siedziba Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki. Budynek jest obiektem 4-kondygnacyjnym. Głównym elementem funkcjonalnym budynku jest sala koncertowa na 518 osób, z estradą na pełną orkiestrę i chór.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza