Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Turzyn kupi ziemię

Mariusz Parkitny [email protected] 91 481 33 38
Szczecin: Turzyn kupi ziemięKupcy będą mogli kupić grunt pod centrum. Radni miejscy wyrazili na to zgodę na ostatniej sesji.
Szczecin: Turzyn kupi ziemięKupcy będą mogli kupić grunt pod centrum. Radni miejscy wyrazili na to zgodę na ostatniej sesji. Fot. Andrzej Szkocki
240 milionów złotych kredytu zaciągnie Szczecin na inwestycje. Dzięki temu będą pieniądze m.in. na szybki tramwaj i remont ulicy Narutowicza. Decyzja zapadła na wczorajszej sesji.

Kredyt będzie zaciągnięty w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

- Dzięki temu koszty obsługi kredytu będą najkorzystniejsze - uspokajał radnych Stanisław Lipiński skarbnik miasta.

W tym roku z kredytu ma zostać wykorzystane 104 mln zł. Chodzi o inwestycje zapisane w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym na lata 2012-2017. To m.in: budowa międzyszkolnego ośrodka edukacji wodnej, przygotowanie części Wyspy Grodzkiej pod budowę transgranicznej bazy turystyki morskiej, utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej Szmaragdowe - Zdroje w Szczecinie, budowa i przebudowa torowisk w Szczecinie, budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju - SST - etap I, przebudowa budynku przy ul. Strzałowskiej na potrzeby Domu Pomocy Społecznej, rozbudowa budynku SP Nr 59, przebudowa ulic: Potulicka, Narutowicza, Kaszubska.
Kredyt powinien być wykorzystany w latach 2012 - 2017 w maksymalnie 10 transzach.

- Spłata kredytu nastąpi ze środków budżetu gminy. Miasto chce zaciągnąć kredyt w związku z ogromnymi potrzebami inwestycyjnymi i konsekwentnie poszukuje dostępu do długoterminowych kredytów pochodzących z najtańszych źródeł finansowania, zapewniających co najmniej 5-letnią karencję i okres spłaty kredytu w granicach od 20 do 30 lat. Do takich źródeł zaliczane są międzynarodowe instytucje finansowe, w tym Europejski Bank Inwestycyjnym (EBI), z którym Gmina współpracuje od 2001 r. oraz Bank Rozwoju Rady Europy (CEB), z którym podpisano umowę o kredyt w 2009 r. - mówi skarbnik miasta.

Radni zgodzili się też na dwa tysiące metrów powierzchni handlowej w powstającym przy ul. Odzieżowej Hanza Tower. Szczecińscy kupcy obawiali się, że decyzja oznacza budowę kolejnego supermarketu. Inwestor zaprzecza. Zapewnia, że na handel przeznaczone będą jedynie dwie z 28 kondygnacji. Oprócz sklepu o pow. 1 tys. metrów kwadratowych będą tam banki i butiki.

Późnym popołudniem radni zgodzili się sprzedać kupcom ziemię pod C.H. Turzyn przy al. Boh. Warszawy. Według kupców to konieczne, bo wpadli w tarapaty finansowe budując centrum handlowe. Mają kłopoty ze spłatą kredytu. Liczą, że własność gruntu pozwoli im renegocjować umowę z bankiem na korzystniejsze warunki spłat rat.
Radni mają wątpliwości, czy kupcy sobie poradzą. Bo ziemia będzie ich kosztowała ok. 18 mln zł. I na jej zakup będą musieli zaciągnąć nowy kredyt.

- Te pieniądze przydadzą się budżetowi. A co kupcy zrobią z tym gruntem to ich sprawa - mówił radny Tomasz Grodzki.
Ostatecznie wszyscy zagłosowali za.

- Jutro z państwa decyzją jadę do banku renegocjować umowę z bankiem. To dla nasz szansa - mówił Dariusz Jędrzejowski, prezes spółki Turzyn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza