Marazm czy odpoczynek, czyli jak to widzą pracodawcy.

 To był temat zainicjowanego przez Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego Lewiatan cyklu spotkań biznesowych przy śniadaniu.

 Skandynawskie zwyczaje

- Tieto to skandynawska firma - przypomniał Michał Szostkowski, szef ds. personalnych w Tieto Poland. - Dla większości z nas to sezon urlopowy. Oczywiście pewne projekty muszą mieć ciągłość i być realizowane, jesteśmy bowiem firmą globalną.

 Nie wypoczywają jednak rekruterzy Tieto. Jeszcze kilka lat temu i oni urlopowali. Ale od dwóch, trzech lat w okresie wakacji przyjmują około 30-40 osób.

- To efekt tego, że sektor IT rozwija się dynamicznie, praktycznie nie odczuł kryzysu - dodaje Szostkowski.

Agencje na pełnych obrotach

Wojciech Jurek, właściciel Personel Partner z kolei mówi, że dla agencji pracy tymczasowej sezon, okres od maja do września to okres zwiększonej aktywności.

- W tym czasie też obserwujemy spadek bezrobocia - zauważa. - Wzrasta zapotrzebowanie na pracowników z branży przemysłu spożywczego, przetwórstwa, sądownictwa, ale też mięsnej czy hotelarskiej.

Przeczytaj też: Praca sezonowa: Jak zatrudnić młodocianych 

 Wiąże się to z większym popytem na usługi, przy produkcji i także z koniecznością wypełnienia luki powstałej przez pracowników etatowych przebywających na urlopach.

Zależnie od sektora

- Aktywność firm zależy od sektora, w jakim funkcjonują - stwierdza Maciej Kaczyński, prezes BTC, spółki świadczącej usługi informatyczne. - Jesteśmy polską firmą, i w okresie wakacji mamy największą sprzedaż usług, co oczywiście jest równoznaczne z największą aktywnością.

 Agnieszka Pieczyńska, ekspertka ds. strategii przy ZPPZ Lewiatan zwraca uwagę na problem pracodawców w okresie urlopowym.

 - Koszty mają takie same, bo przecież są nim również pracownicy na urlopach, ale przychody znacznie mniejsze - wyjaśnia. Firmy z wielu branż przez to cierpią, pracodawcy nie są w stanie w tym okresie zbilansować działalności firmy.

Mecenas Michał Lizak zwrócił uwagę na złe praktyki w małych firmach, kilku-, kilkunastoosobowych.

- Tu pracowników często pozbawia się urlopów - dodaje. - Spotykam się z takimi przypadkami zawodowo.