Szczecin; wypełniamy PIT-y za 2011 r.

Piotr Jasina piotr.jasina@mediaregionalne.pl 91 481 33 34 Fot. Andrzej Szkocki
Inspektorzy Małgorzata Budniak i Rafał Buńkiewicz podczas redakcyjnego dyżuru odpowiadają na pytania podatników.
Inspektorzy Małgorzata Budniak i Rafał Buńkiewicz podczas redakcyjnego dyżuru odpowiadają na pytania podatników.
Inspektorzy I i III Urzędu Skarbowego w Szczecinie podpowiadają podatnikom jak wypełniać zeznania.

Oto pierwsza część relacji z dyżuru w redakcji "Głosu". Kolejną część zamieścimy w sobotnim wydaniu.

- Mój pracodawca w 2010r. pobrał za wysokie składki na ubezpieczenie społeczne. Składki te zostały zwrócone w 2011 r. W którym roku płatnik powinien skorygować te składki?

- Płatnik nie koryguje informacji PIT-11 sporządzonej za rok 2010, bowiem informacja ta powinna odzwierciedlać stan faktyczny jaki miał miejsce w 2010 r. Natomiast zwrot nadpłaconych składek płatnik doliczy Panu do przychodów ze stosunku pracy w 2011 r. Ponadto pobierze od nich zaliczkę na podatek, w miesiącu dokonanego zwrotu. Doliczone do przychodu składki powinny znaleźć się w informacji PIT-11 wystawionej za rok 2011.

- Jestem matką samotnie wychowującą dziecko. Razem z moją małoletnią córką otrzymujemy rentę. Z ZUS otrzymałam tylko jeden PIT-40A. Na jakim druku zeznania powinnam się rozliczyć i jak wykazać dochód dziecka?

- W takiej sytuacji powinna Pani rozliczyć cały dochód wynikający z PIT-40A w swoim zeznaniu rocznym, tj. PIT-37, bez załącznika PIT/M.

- Moja córka w maju 2011 r. zawarła związek małżeński. Czy może rozliczać się wspólnie ze swoim mężem, między nimi istnieje wspólność majątkowa?

- Nie, Pani córka nie może rozliczyć się wspólnie z mężem. Małżonkowie mogą być opodatkowani łącznie jedynie w sytuacji, gdy są małżeństwem przez cały rok podatkowy oraz gdy istnieje między nimi wspólność majątkowa przez cały rok podatkowy.

- Czy stypendium otrzymane przez mojego syna w ramach programu Erasmus jest zwolnione od podatku dochodowego?

- Tak, stypendia otrzymane w ramach programu Erasmus korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. Erasmus jest częścią programu edukacyjnego "Uczenie się przez całe życie". W ramach tego programu gwarantuje się studentom wyjazdy na studia i praktyki zagraniczne. Ponadto stypendia te przyznawane są ze środków otrzymanych z budżetu Unii Europejskiej.

- Mam orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności. W 2011 r. dokonałem zakupu sprzętu, który jest niezbędny w mojej rehabilitacji. Sprzęt zakupiłem na terenie Niemiec. Czy mogę skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

- Tak. Nie ma znaczenia, gdzie Pan dokonał zakupu - czy w kraju czy w Niemczech. Istotne jest jednak aby dysponował Pan dokumentem stwierdzającym poniesienie wydatku, zawierającym w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę towaru) i sprzedającego (towar), rodzaj zakupionego towaru oraz kwotę zapłaty. Proszę pamiętać, iż do przeliczenia poniesionych wydatków na złote polskie stosujemy średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia dokumentu potwierdzającego ten wydatek.

- Jestem emerytką, mam PIT z ZUS-u. Chciałbym przekazać 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego. Czy mogę to zrobić i jak?

- Tak, może Pani przekazać 1 proc. podatku. W tym celu należy złożyć zeznanie PIT-37 z wykazanymi dochodami z emerytury, natomiast w poz. 122 wpisać nr KRS wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, a w poz. 123 kwotę 1 proc. podatku należnego, którą chce Pani przekazać.

- Mam I grupę niepełnosprawności. W 2011 r. miałam przyznany turnus rehabilitacyjny w Choszcznie. Czy zakup biletu kolejowego w celu przejazdu na ten turnus, mogę odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

- Poniesione wydatki na zakup biletów kolejowych może Pani odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Jednym z wydatków związanych z rehabilitacją jest odpłatny przejazd środkami transportu publicznego na turnus rehabilitacyjny.

- Rozliczam się wspólnie z małżonką. Czy zeznanie może podpisać tylko jeden z małżonków?

- Tak. Wniosek, o wspólne opodatkowanie może być wyrażony przez jednego z małżonków. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Wniosek ten, jak w przypadku wniosku wspólnego małżonków, musi być ć złożony do 30 kwietnia 2012 r.

- Dokonałem darowizny na rzecz budowy sieci kanalizacyjnej prowadzonej przez gminę. Czy mogę tę darowiznę odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym?

- Nie, gminy jako jednostki sektora finansów publicznych, nie można uznać za organizację pozarządową. W związku z tym przekazanej na jej rzecz darowizny nie może Pan odliczyć od dochodu.

- Mój syn urodził się 26 września 2011 r. Czy mogę skorzystać z ulgi na dziecko?

- Tak. W Pana przypadku ulga przysługuje za cztery miesiące, tj. wrzesień, październik, listopad i grudzień. Kwota odliczenia wynosi 370,68 zł (92,67 zł x 4 miesiące).

 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie