Szczecin: Wypełniamy PIT-y za 2012 r.

Notował: Piotr Jasina piotr.jasina@mediaregionalne.pl 91 481 33 34
Szczecin: Wypełniamy PIT-y za 2012 r.Inspektorzy Małgorzata Budniak i Rafał Buńkiewicz podczas redakcyjnego dyżuru odpowiadają na pytania podatników.
Szczecin: Wypełniamy PIT-y za 2012 r.Inspektorzy Małgorzata Budniak i Rafał Buńkiewicz podczas redakcyjnego dyżuru odpowiadają na pytania podatników. Fot. Andrzej Szkocki
REDAKCYJNY DYŻUR Inspektorzy pierwszego i trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie podpowiadają Czytelnikom jak wypełniać zeznania, z jakich ulg mogą skorzystać, i jakie muszą warunki spełniać.
  • W połowie grudnia zostałam właścicielką mieszkania. Poniosłam wydatki na jego wykończenie. Czy przysługuje mi z tego tytułu ulga?

- W 2012 roku nie przysługuje odliczenie od podatku dochodowego w tym zakresie, ponieważ ulga remontowa, w ramach której przysługiwałoby takie odliczenie została zlikwidowana z dniem 01.01.2004 roku i obecnie funkcjonuje jedynie w zakresie praw nabytych tzn. dotyczy podatników, którzy rozpoczęli korzystanie z tej ulgi w okresie jej obowiązywania i poniesione wówczas wydatki nie znalazły pokrycia w podatku. Może natomiast pani złożyć wniosek o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, formularz VZM-1. Wniosek dotyczy zwrotu za zakup materiałów budowlanych, które zmieniły stawkę podatku VAT w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Wniosek można złożyć raz w roku, w dowolnie wybranym okresie. Po szczegóły zapraszamy do najbliższego urzędu skarbowego lub na stronę internetową Ministerstwa Finansów.

  • Proszę wyjaśnić, kto powinien wypełniać pozycję H (pole 122) w PIT-37?

- Pozycję H (pole 122) zeznania PIT-37 wypełniają (wyłącznie w celach informacyjnych) podatnicy będący osobami fizycznymi, mającymi miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (rezydenci), wykazując kwoty osiągniętych w roku podatkowym dochodów (przychodów) takich jak: odsetki i dyskonto od papierów wartościowych, dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych a także z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, osiągniętych z tytułu posiadania papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych gdzie tożsamość osób uprawnionych z ww. papierów wartościowych (podatników) nie została płatnikowi ujawniona w trybie przewidzianym w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

  • Mama mieszka w Policach a pracuje w Szczecinie. Czy może w koszty uzyskania przychodów zaliczyć zakup biletów miesięcznych?

- W przypadku, gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy to koszty uzyskania przychodu miesięczne wynoszą 139,06 zł, nie więcej niż 1668,72 zł rocznie. Jeżeli wymienione roczne koszty są niższe od wydatków na dojazd do zakładu pracy środkami komunikacji miejskiej, w zeznaniu koszty te mogą być przyjęte przez podatnika zamiast wyżej wymienionych w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

  • Tata jest na emeryturze a mama jest osobą niepełnosprawną z orzeczoną niepełnosprawnością narządu ruchu i wzroku, nie osiąga żadnych dochodów. W 2012 roku został zakupiony dla mamy sprzęt rehabilitacyjny. Czy tata może wydatki odliczyć od dochodu?

- Z ulgi rehabilitacyjnej może skorzystać między innymi podatnik, na którego utrzymaniu jest osoba niepełnosprawna (współmałżonek, dzieci, pasierbowie, rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe). Aby móc odliczyć poniesione wydatki, to dochody osoby niepełnosprawnej nie mogą przekroczyć w roku podatkowym kwoty 9120 zł. Ponieważ pana mama w 2012 r. nie osiągnęła żadnych dochodów, to tata będzie mógł odliczyć od dochodu poniesione wydatki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

  • W roku 2012 otrzymałem z banku zwrot z tytułu cash back. Bank nie wystawił mi żadnej informacji. Czy otrzymaną kwotę wykazać w zeznaniu podatkowym?

- Tak. Dochody osiągnięte z tytułu cash back (kwoty zwrotu za zakupy) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Należy je wykazać w PIT-36 w wierszu "przychód z innych źródeł". Do tego rodzaju przychodów nie ma zastosowania zwolnienie z podatku dochodowego. Ponadto Bank miał obowiązek wystawić panu imienną informację PIT-8C, w której powinien określić kwotę przychodu uzyskanego przez pana w 2012 r..

  • W roku 2012 zmieniłam dowód osobisty, czy powinnam złożyć formularz NIP-3 do Urzędu Skarbowego?

- Nie, nie ma pani obowiązku zgłaszania do Urzędu Skarbowego zmiany dowodu osobistego. Formularz NIP-3 już jest nieaktualny.

  • Otrzymałam PIT-11 i jeszcze PIT-8C. Na jakim druku mam się rozliczyć i w której pozycji wykazać dochody z PIT-8C?

- Jeżeli dochody wykazane w PIT-8C są z przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 o PIT i zostały wykazane w części D informacji, wówczas powinny być ujęte w zeznaniu PIT-36, części D.1 "Inne źródła". W części D.1 y również dochody z tytułu umów o pracę lub umów cywilnoprawnych.

 

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie