Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinek> Mieszkańcy protestują przeciwko budowie elektrociepłowni. Walczą o świeże powietrze

Rajmund Wełnic, [email protected], Fot. Autor
Joanna Pawłowicz na sesji RM Szczecinek domagała się energicznych działań na rzecz poprawy jakości powietrza.
Joanna Pawłowicz na sesji RM Szczecinek domagała się energicznych działań na rzecz poprawy jakości powietrza.
Na sesji Rady Miasta radzono, co począć z powietrzem, którym coraz trudniej oddychać.

Dawno już nie było tak burzliwej sesji szczecineckich radnych. Zaczęło się od jeżącej włosy na głowie opowieści Janusza Jasińskiego, szefa rady osiedla Pilska i dawnego pracownika Kronospanu, który ujawnił, że w latach 90. na hałdę trocin przy ulicy Leśnej firma pompowała wężami strażackimi różne brudy i ścieki. Dziś ta hałda miałaby spłonąć w piecach elektrociepłowni, którą chce postawić Kronospan.

Potem przedstawiciele Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska i Urzędu Marszałkowskiego tłumaczyli, co mogą zrobić, aby w Szczecinku było można oddychać pełną piersią. Już jest rok opóźnienia, bo marszałek program ochrony powietrza dla Szczecinka (wyniki wykazały znaczne przekroczenie benzopirenu już za rok 2007) powinien zacząć przygotowywać już dawno.

- Kompetencje przejęliśmy w styczniu 2008 roku i nie mieliśmy pieniędzy na to - rozkładał ręce Zygmunt Kozłowski z UM. Teraz trzeba będzie ustalić, kto i ile emituje benzopirenu, przejść całą urzędniczą mitręgę, a dopiero potem zabrać się do działania. Zajmie to jakieś 3 lata.

Skontrolujcie Kronospan

Przedstawiono też długą listę emiterów benzopirenu, ale nie ma na niej Kronospanu. Okazuje się, że największa firma w mieście w ogóle nie ma określonego poziomu tej substancji w pozwoleniu na emisję. WIOŚ może to co prawda skontrolować w zakładzie, ale z wynikami niewiele może zrobić.

- Skontrolujcie nawet bez nakładania kary, ale choć będziemy mieć wiedzę, czy to emitują - mówił radny Roman Matuszak. Wyniki pomiarów innych substancji pokazują, że Kronospan nie przekracza poziomów z pozwolenia na emisję.

- Te wyjaśnienia są śmieszne, to kabaret - denerwowała się J. Pawłowicz, inicjatorka protestu mieszkańców. - Mamy 3 lata czekać, aż zacznie się leczyć pacjenta? Ludzi nie interesują wyniki pomiarów, oni mają test codziennie na swoich parapetach i samochodach.

 

Życie bez Kronospanu?

Małgorzata Landsberg-Uczciwek w WIOŚ przypominała, że benzopiren jest m.in. w spalinach samochodowych, dymie papierosowym. Radziła też sprawdzić, czym palą mieszkańcy domów w pobliżu punktu pomiarowego przy ulicy Artyleryjskiej, bo to może "zakłócać wyniki”.

- Wyobrażam sobie życie bez Kronospanu, nie można nas szantażować tym, że zatrudniają 800 osób - słowa burmistrza Szczecinka Jerzego Hardie-Douglasa zakończyły gorącą dyskusję. - W razie wyniesienia się Kronspanu przeżyjemy trudne chwile, ale je przetrwamy. Niech firma w końcu się zastanowi, co robi.

Burmistrz zapewniał, że nie nawołuje do wojny z Kronospanem i chce szukać z nim porozumienia. Na razie jednak producent płyt drewnopochodnych może się spodziewać, że z ratusza szybko nie otrzyma tzw. decyzji środowiskowej umożliwiającej budowę elektrociepłowni. Miasto chce wcześniej niezależnych ekspertyz i zbadania składu hałdy.

Na sesji zabrakło przedstawiciela Kronospanu.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza