Szczecinek. Zielone światło dla budowy generatora

Rajmund Wełnic rajmund.welnic@mediaregionalne.pl Tel. 94 347 35 99
Szczecinek. Zielone światło dla budowy generatoraDziałacze Terry od początku podnosili, że do kotła generatora trafiać będzie m.in. pył ze szlifowania płyt drewnopochodnych zwierający klej, a według nich to nie jest biomasa.
Szczecinek. Zielone światło dla budowy generatoraDziałacze Terry od początku podnosili, że do kotła generatora trafiać będzie m.in. pył ze szlifowania płyt drewnopochodnych zwierający klej, a według nich to nie jest biomasa. Archiwum
SKO daje "zielone światło" dla spornej inwestycji w Kronospanie. Ekolodzy z Terry już zapowiedzieli skargę do sądu administracyjnego.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję środowiskową burmistrza Szczecinka pozwalającą wystąpić o pozwolenie na budowę tzw. generatora ciepłego powietrza na biomasę i de facto rozpocząć inwestycję. Działacze Terry od początku podnosili, że do kotła generatora trafiać będzie m.in. pył ze szlifowania płyt drewnopochodnych zwierający klej, a według nich to nie jest biomasa. Zastosowana technologia miałaby więc zagrażać środowisku i zdrowiu.

Ekolodzy twierdzili także w skardze, że uniemożliwiono im pełne zapoznanie się z materiałem dowodowym. Obie strony sporu zebrały też po kilka tysięcy podpisów mieszkańców Szczecinka "za" i "przeciw" inwestycji. Krytycznych uwag do proponowanej inwestycji nie miała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i sanepid, które pozytywnie zaopiniowały raport środowiskowy.

Kolegium skargę Terry odrzuciło jako niezasadną utrzymując w mocy decyzję burmistrza. - W sentencji orzeczenia SKO stwierdziło, iż decyzję wydano na podstawie w pełni zebranego materiału dowodowego, wypełniającego wymogi ustaw: o udostępnieniu informacji o środowisku, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko i jego ochronie, wymogi prawa procesowego - mówi Dorota Szpojda, rzeczniczka prasowa Kronospanu. - W odniesieniu do zarzutów odwołania, Kolegium uznało, że burmistrz decyzję wydał zgodnie z prawem.

- Nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnego postanowienia SKO - mówi Jacek Pawłowicz z zarządu Terry. - Specjalnie jednak zaskoczeni nim nie jesteśmy, już kilka tygodni temu wysłaliśmy petycję-protest do Parlamentu Europejskiego. Z pewnością orzeczenie SKO zaskarżymy do sądu administracyjnego, bo wbrew temu co się twierdzi, nie dochowano procedur w postępowaniu, nie zaproszono nas chociażby na spotkanie, które się odbyło w sprawie tej inwestycji. Mamy opinie Politechniki Koszalińskiej i profesora Grochowalskiego stwierdzającą, że pył nie jest biomasą i jego spalanie jest szkodliwe dla środowiska i zdrowia.

- Oczywiście wystąpimy o pozwolenie na budowę, ale do czasu prawomocnej decyzji sądu starosta nie może go wydać - mówi Dorota Szpojda. - Obliczyliśmy, że Terra korzystając z wszelkich możliwości prawnych, może blokować naszą inwestycję jeszcze około siedem miesięcy.

To kolejna prawna potyczka Terry z Kronospanem. Kilka tygodni temu SKO uznał, że burmistrz Szczecinka nie musiał żądać raportu środowiskowego, gdy jedna ze spółek Kronospanu przymierzała się do budowy hal produkcyjnych pod przyszłą fabrykę mebli, czego domagali się ekolodzy. Sąd administracyjny rozstrzygnie też, czy Kronospan będzie musiał mieć pozwolenie zintegrowane na emisję. Po interwencjach Terry chce tego minister środowiska, firma zaś twierdzi, że wystarczą pozwolenia sektorowe, gdyż takie mają wszystkie zakłady tej branży w Polsce.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie