Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińska pigwówka została najlepszą nalewką w Swołowie (zdjęcia)

Zbigniew Marecki
Jakość trunków zgłaszanych  do konkursu jest coraz wyższa.
Jakość trunków zgłaszanych do konkursu jest coraz wyższa. Łukasz Capar
Pigwówka Wiesława Ziębka ze Szczecina została uznana przez jury za najlepszą nalewkę podczas konkursu na Pomorską Nalewkę. Finał konkursu odbył się w sobotę w trakcie imprezy folklorystycznej Babie Lato, zorganizowanej w Zagrodzie Albrechta w Swołowie koło Słupska.

VI Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę - Swołowo 2013

Drugie miejsce przypadło imbirówce Zdzisława Wilka ze Sławna, trzecie - pigwówce Renaty Knitter z Komnina. Jury konkursu przyznało również trzy wyróżnienia, m.in Annie Palak za oryginalne smaki zgłoszonych nalewek (z głogu, czeremchy i suszonego jabłka) oraz Jarosławowi Pruskiemu z Lęborka, który swoje wyroby prezentował, przebrany za zakonnika w otoczeniu dwóch czarownic z długimi nosami,

Wybór najlepszej nalewki na Pomorzu po raz szósty zorganizowało Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. W tym roku jury oceniało 58 nalewek wytwórców z Północnej Polski.

- Choć w tym roku nie było zdecydowanego lidera, to generalnie jakość trunków zgłaszanych do konkursu jest coraz wyższa - uważa Teresa Lasowa, dyr. Muzeum Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich, przewodnicząca jury. Według niej uczestnicy konkursu zgłaszają coraz mniej złych nalewek, a mogłoby być ich jeszcze mniej, gdyby organizatorzy wprowadzili wymóg dłuższego leżakowania, bo wtedy wiele nalewek uzyskałoby zrównoważony smak, a w naturalny sposób wyeliminowano by nieudane produkcje bieżące.

Jury, w skład którego weszli m.in. Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk oraz Marek Biernacki, radny wojewódzki ze Słupska, oceniało przede wszystkim klarowność, naturalny smak, sposób nawiązania do tradycji i formę podanie wyrobu. - Tylko w jednym przypadku nalewkę piołunową zaprezentowano nam w słoiku po chrzanie. Poza tym wszyscy się starali umieścić swoje wyroby w pięknie ozdobionych butelkach lub specjalnych karafkach - dodaje Teresa Lasowa.

Konkurs odbył się w Zagrodzie Albrechta w Swołowie, filii Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Towarzyszył mu także pokaz produktów i trunków, które przygotowali uczestnicy konkursu. Ponadto można było skosztować wielu potraw regionalnych i zaopatrzyć się w ładną ceramikę i miód na zimę.

W ogrodzie Zagrody gościom przygrywali muzycy , którzy zachęcali gości do wspólnej zabawy i biesiadowania na wolnym powietrzu. Wiele osób przy okazji zwiedzało pomieszczenia skansenu, choć tym razem - być może z powodu zapowiadanego pogorszenia pogody - do Swołowa przybyło nieco mniej osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza