MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionki mRNA na COVID-19 uszkadzają serce? Po szczepieniu może dojść do arytmii oraz powstawania blizn na sercu u młodych osób

Monika Góralska
Wideo
od 7 lat
Szczepionki na COVID-19 to skuteczny sposób na uchronienie się przed ciężkim przebiegiem choroby i jej powikłaniami. Jednak nie są one bez wad i u niektórych osób mogą wywołać skutki uboczne takie jak zapalenie mięśnia sercowego. Naukowcy odkryli także, że szczepienia na COVID-19 mogą uszkadzać serce u dzieci i młodych osób, wywoływać ból w klatce piersiowej, arytmię oraz pozostawiać blizny na sercu.

Spis treści

Szczepionki mRNA na COVID-19 uszkadzają serce?

Szczepienia przeciw COVID-19 pozwoliły na zażegnanie pandemii i uchroniły wiele osób przed zakażeniem koronawirusem oraz ciężkim przebiegiem choroby, a także jej powikłaniami. Jednak szczepionki mogą także wywoływać skutki uboczne, a wśród nich rzadkie, ale groźne dla zdrowia i życia zapalenie mięśnia sercowego (ZMS, ang. myocarditis). Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych już w 2021 roku opisali przypadki zapalenia mięśnia sercowego u dzieci i młodzieży po szczepieniu szczepionkami mRNA przeciw COVID-19.

Według najnowszych badań szczepionki mRNA na COVID-19 mogą prowadzić do uszkodzenia serca, jego zapalenia, niewydolności i powstawania trwałych blizn na sercu.
Według najnowszych badań szczepionki mRNA na COVID-19 mogą prowadzić do uszkodzenia serca, jego zapalenia, niewydolności i powstawania trwałych blizn na sercu. Drazen Zigic, prostooleh/freepik.com

Ci sami naukowcy w najnowszym badaniu opublikowanym w czasopiśmie EClinicalMedicine przeanalizowali długoterminowe skutki zapalenia mięśnia sercowego związane ze szczepionką przeciwko COVID-19 oraz ocenili ryzyko uszkodzenia mięśnia sercowego i powikłań sercowo-naczyniowych u dzieci i młodych dorosłych.

Zapalenie mięśnia sercowego i PIMS-TS po szczepieniu na COVID-19

Naukowcy przeprowadzili obserwacje pacjentów w 38 szpitalach w Stanach Zjednoczonych. Wzięli pod uwagę 333 pacjentów z zapaleniem mięśnia sercowego i 100 pacjentów z zespołem zapalenia wieloukładowego u dzieci (MIS-C, inaczej PIMS-TS) występujących po szczepieniu na COVID-19. Wszystkie osoby biorące udział w badaniu były w wieku poniżej 30 lat, a średni wiek wynosił 15,7 lat. Większość uczestników była płci męskiej.

Do zbadania uszkodzenia mięśnia sercowego i bliznowacenia wykorzystano m.in. obrazy rezonansu magnetycznego serca (CMR), wyniki monitorowania Holtera, a także biomarkery kliniczne takie jak białko C-reaktywne (CRP) i odczyn Biernackiego (OB), aby wykryć stan zapalny układowy, mózgowy peptyd natriuretyczny i N-końcowy propeptyd natriuretyczny typu B wskazujące na niewydolność serca, a także poziomy troponin, aby wykryć uszkodzenie serca.

Wyniki przeanalizowano pod kątem przekrwienia, blizn, urazów i obrzęku mięśnia sercowego. 95 proc. badanych otrzymało szczepionkę mRNA Pfizer-BioNTech, a pozostałe 5 proc. szczepionkę mRNA Moderna.

Blizny na sercu i ból w klatce piersiowej po drugiej dawce szczepionki mRNA

Objawy zapalenia mięśnia sercowego pojawiały się u obu grup po drugiej dawce szczepionki i w 96 proc. przypadków obejmowały podwyższony poziom troponiny oraz ból w klatce piersiowej. Objawy te obserwowano w ciągu tygodnia po szczepieniu, a większość z nich (90 proc.) wymagała hospitalizacji trwającej ok. 3 dni.

Prawie 60 proc. pacjentów miało nieprawidłowości w elektrokardiogramach (EKG), a 17 proc. łagodną dysfunkcję skurczową komór. Ponadto obrazy rezonansu magnetycznego serca prawie 72 proc. pacjentów wykazały obrzęk mięśnia sercowego.

Zapalenie mięśnia sercowego dotyczyło starszych pacjentów, podczas gdy u młodszych częściej zdarzał się zespół zapalenia wieloukładowego (PIMS-TS). Młodsi pacjenci mieli wyższy poziom stanu zapalnego i potrzebowali bardziej intensywnej opieki, ale bliznowacenie mięśnia sercowego było poważniejsze i wiązało się z wysokim ryzykiem arytmii, niewydolności serca, kardiomiopatii, a nawet zgonu z przyczyn sercowych.

Objawy zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu na COVID-19, jakie występowały u badanych młodych osób oprócz bólu w klatce piersiowej to także:

  • kołatanie serca,

  • duszności,

  • omdlenia,

  • częstoskurcze komorowe lub nadkomorowe,

  • częste przedwczesne skurcze komorowe.

Wyniki wykazały, że zapalenia mięśnia sercowego występowało częściej u starszych chłopców w okresie dojrzewania po drugiej dawce szczepionki mRNA. Utrzymująca się obecność blizn w mięśniu sercowym w tej grupie osób budzi obawy co do długoterminowych skutków, jakie wywołuje szczepionka mRNA przeciw COVID-19 i wymaga dalszych badań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza