Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczęśliwie w słupskich szkołach. Trwa II Ogólnopolski Tydzień Szczęścia w Szkole

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Szkoła Podstawowa nr 11 w Słupsku bierze udział w akcji Tygodnia Szczęścia. We wtorek, 21 września, przeprowadzono "Wesołe spotkania z policjantem".
Szkoła Podstawowa nr 11 w Słupsku bierze udział w akcji Tygodnia Szczęścia. We wtorek, 21 września, przeprowadzono "Wesołe spotkania z policjantem". Krzysztof Piotrkowski
Od 20 do 24 września w szkołach całego kraju trwa druga edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole. W ciągu tych pięciu dni szkoły będą przepełnione uśmiechem, dobrym słowem i aktywnościami, które wywołają uśmiech na twarzy. Sprawdziliśmy, co przygotowali nauczyciele i uczniowie z kilku słupskich placówek.

Inicjatorką Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole jest Anna Hildebrand-Mrozek, trenerka i doradca nauczycieli, dyrektorów i rodziców w obszarze psychologii pozytywnej. Wydarzenie to ma na celu przypomnieć - a może nawet nauczyć - jak ważne jest szczęście, nie tylko w szkole, ale na co dzień.

W związku z tym, między 20 a 24 września, każde chętne przedszkole, szkoła i instytucja zajmująca się edukacją bierze udział w drugiej edycji tej imprezy. Uczniowie i nauczyciele placówek organizują przez cały tydzień zajęcia i aktywności, które przypominać mają o szczęściu i nim napawać. Rzecz jasna do akcji włączyły się także słupskie szkoły, które wypełniły się kolorami, uśmiechem i wzajemną życzliwością. Zerknęliśmy, co dzieje się w kilku z nich.

I tak w Szkole Podstawowej nr 11 uczniowie klas pierwszych wykonywali w poniedziałek m.in. plakaty pod hasłem „Przepis na szczęście”, a dziś, we wtorek, odbyły się „Wesołe spotkania z policjantem”, w których udział brali także uczniowie z wyższych klas.

- Szczęście jest bardzo ważne dla budowania poczucia własnej wartości. Jeżeli zaś szkoła kojarzy się dziecku z czymś pozytywnym, to uniknie ono niepotrzebnego stresu, a to z kolei przełoży się na relacje z rówieśnikami i efekty w jego edukacji. Poczucie szczęścia może być punktem wyjścia do wielu sytuacji, które zdarzają się każdego dnia w życiu każdego z nas. Dzięki akcji Tygodnia Szczęścia przypominamy, jak ważne jest szczęście oraz budujemy świadomość, że szczęście może być czymś namacalnym. Sama kartka z narysowanym uśmiechem lub zapisanym wesołym cytatem wywołuje uśmiech, dodaje energii. I to nie tylko uczniom, ale nam wszystkim: nauczycielom i pracownikom szkoły – wyjaśnia Sylwia Wysocka, pedagog z SP nr 11. - Dzisiejsze zajęcia z policjantami mówiły głównie o bezpieczeństwie, ale przecież bezpieczeństwo to podstawa do poczucia szczęścia – dodaje pedagog.

- Dla policjantów możliwość bezpośrednich spotkań na terenie szkoły jest dużym komfortem. Możemy porozmawiać z młodzieżą o problemach, które dotknęły ich podczas nauki zdalnej. Poruszamy tematykę związaną z cyberzagrożeniami, omawiamy zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a także rozmawiamy na temat aktualnych przepisów obowiązujących pieszych, rowerzystów oraz użytkowników hulajnóg. W związku z akcją prowadzoną w SP nr 11 w Słupsku odwiedziliśmy również najmłodszych uczniów szkoły, z którymi na wesoło porozmawialiśmy o bezpieczeństwie w szkole, w domu, a także na drodze i na podwórku - mówi sierż. szt. Jakub Bagiński z Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.

- Obok omówienia tematyki bezpieczeństwa w domu, w szkole czy na podwórku sierż. szt. Jakub Bagiński pytał najmłodszych, czym dla nich jest szczęście. Niektóre dzieci mówiły, że są szczęśliwe, kiedy coś dostają, kolejne, kiedy one i ich bliscy są zdrowi, a my policjanci wskazaliśmy na szczęście, kiedy dzieci są bezpieczne. Stąd nasze regularne spotkania w szkołach poświęcone tematyce bezpieczeństwa, które będziemy kontynuować przez cały rok szkolny – dodaje mł. asp. Monika Sadurska, oficer prasowy słupskiej policji.

Do końca tygodnia uczniowie SP nr 11 wezmą udział jeszcze w kilku innych zajęciach związanych ze szczęściem. Projektować będą koszulki z motywami je symbolizującymi, na boisku szkolnym malować będą ilustracje, które ze szczęściem im się kojarzą, a także nagrają o tym film.

Udział w II Ogólnopolskim Tygodniu Szczęścia w Szkole bierze również Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki. Niesienie uśmiechu rozpoczęto od karteczek, na których uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zapisują życzliwe słowa lub wyrażają swoją wdzięczność wobec drugiej osoby. Następnie te krótkie wiadomości zostają umieszczone na Drzewie Życzliwości. Do tego należy dodać, że w poniedziałek wszyscy, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, musieli ubrać się jak najbardziej kolorowo, a to dopiero początek szczęśliwych atrakcji w ramach trwającego Tygodnia Szczęścia. Na kolejne dni zaplanowano między innymi dzień pod hasłem „Jesteś wyjątkowy”, w ramach którego uczniowie znajdą w salach lekcyjnych i na korytarzach szkoły karteczki z podpisami, które poprawią im nastrój. Na Facebooku szkoły z kolei trwa konkurs na najzabawniejszy dowcip związany ze szkołą, a na koniec Tygodnia Szczęścia zaplanowano sportowy piątek pod hasłem „Szalonych Endorfin”, kiedy to odbędzie się bieg przełajowy w Lasku Północnym.

- Tydzień Szczęścia jest dla wszystkich, dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Zaplanowaliśmy atrakcje i zajęcia na każdy dzień. Już po pierwszym dniu zauważyliśmy, że nasi uczniowie się zaangażowali w tę akcję, podobnie zresztą jak dorośli. Po długim okresie nauczania zdalnego dzieci i młodzież chce przebywać w swoim gronie, widać, że brakowało im spotkania z rówieśnikami, a dzięki takiej akcji jak Ogólnopolski Tydzień Szczęścia w Szkole widać to jeszcze bardziej – mówi Eleonora Kroczyńska-Morgunov, nauczycielka języka polskiego i jeden z opiekunów Samorządu Uczniowskiego.

Nie tylko szkoły podstawowe wzięły udział w akcji. Do II Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole przystąpiło również II LO im. Adama Mickiewicza w Słupsku, gdzie uczniowie przygotują gazetkę z cytatami o szczęściu, a już teraz udostępniono stanowisko z plakietkami z uśmiechami, nieco podobne do fotobudki, aby uczniowie mogli wykonywać sobie zabawne zdjęcia. Powstała również tablica, na której pojawiać się będą przez cały tydzień karteczki z pozdrowieniami, życzeniami lub zabawnymi anegdotami.

- Poprzez przystąpienie do tej akcji chcemy nauczyć młodzież celebrować każdy dzień i przeżywać go z uśmiechem, nie tylko w Tygodniu Szczęścia – mówi Mariusz Domański, dyrektor II LO w Słupsku. - Na początku co prawda uczniowie byli nieco zaskoczeni tą akcją, ale widzimy, że z każdą przerwą na naszej tablicy przybywa karteczek z dobrym słowem i śmieszną anegdotą. Takie akcje uczą umiejętności miękkich, których nie da się w prosty sposób wymierzyć, a tym bardziej ocenić. Dzięki tej akcji można też powiedzieć, że wrzesień, a więc początek roku szkolnego, stał się apoteozą szczęścia, które mamy nadzieję pozostanie w murach szkoły przez cały rok – dodaje na koniec dyrektor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza