Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczury atakują mieszkanie przy ul. Koszalińskiej 2 w Słupsku

Zbigniew Marecki [email protected]
Gryzoń przegryzł plastikową rurę odpływową w sedesie, którą trzeba było wymienić.
Gryzoń przegryzł plastikową rurę odpływową w sedesie, którą trzeba było wymienić. mmbialystok.pl
Mieszkanka budynku przy ul. Koszalińskiej 2 w Słupsku alarmuje, że szczury atakują jej mieszkanie. Niedawno zabiła gryzonia, który przegryzł rurę odpływową w jej łazience.

Pani Marta Lepieszko zajmuje mieszkanie na parterze przy ul. Koszalińskiej 2 w Słupsku. Według niej szczury, które żyją na jej osiedlu, stają się agresywne i próbują się dostać do mieszkań. W jej przypadku gryzoń przegryzł plastikową rurę odpływową w sedesie, którą trzeba było wymienić.

- Doszło nawet do tego, że tą drogą szczur dostał się do mojego mieszkania. Musiałam go zabić. Truchło zaniosłam do administracji Spółdzielni Mieszkaniowej Kolejarz, do której należę. Moim zdaniem trzeba zintensyfikować działania, a nie wiem, kiedy ma być przeprowadzona miejska deratyzacja - mówi Marta Lepieszko.

O wyjaśnienia poprosiliśmy administrację osiedla. Jednak odesłano nas do zarządu spółdzielni. Tomasz Pląska, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Kolejarz, powiedział nam, że docierają do niego sygnały o problemach ze szczurami. Dlatego spółdzielnia nie czeka na miejską deratyzację, która jest przeprowadzana dwa razy w roku.

- Jak się pojawiają informacje o lokalnych problemach, to podejmujemy działania indywidualne w poszczególnych budynkach, gdzie wykładamy trutki. Współdziałamy także ze spółką Wodociągi Słupsk, która wykłada trutki w studzienkach kanalizacyjnych - tłumaczy prezes Pląska.

W niektórych sytuacjach w instalacjach kanalizacyjnych montowane są także tzw. klapy zwrotne, które mają nie tylko zabezpieczać przed ponownym wpychaniem ścieków do domowych rur kanalizacyjnych w czasie nawałnic deszczowych, ale także zabezpieczać przed atakiem szczurów.

W Słupsku właśnie trwa jesienna deratyzacja, która jest przeprowadzana co roku od 15 października do 15 listopada. Druga coroczna deratyzacja w mieście odbywa się wiosną - od 15 marca do 15 kwietnia. Obowiązek jej przeprowadzania wynika z regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Słupska. Dotyczy właścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych oraz jednostek organizacyjnych i osób posiadających nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także innych podmiotów władających nieruchomościami.

Deratyzacja obejmuje nieruchomości o zabudowie mieszkaniowej wielorodzinnej lub jednorodzinnej; o zabudowie usługowej; sportu i rekreacji; obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 metrów, o zabudowie zagrodowej w gospodarstwach rolnych, hodowlanych i ogrodniczych; obiektów produkcyjnych, składów i magazynów; infrastruktury technicznej; terenów ogrodów działkowych.
Akcja może zostać przeprowadzona przy pomocy specjalistycznego zakładu deratyzacyjnego lub we własnym zakresie. Potwierdzeniem wywiązania się z obowiązku deratyzacji podczas ewentualnej kontroli straży miejskiej jest paragon za zakup trutki lub rachunek za przeprowadzenie deratyzacji przez specjalistyczną firmę.

Zaniechanie deratyzacji jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza