Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szef ESSVE Polandceni wewnętrzny ład, precyzję myślenia i dążenie do celu

Piotr Jasina [email protected] Fot. Andrzej Szkocki
Bogumił Rogowski od 16 lat kieruje firmą ESSVE Poland, specjalizującą się w systemach mocowań budowlanych, kotwach, wkrętach, nitach. Zbudował ogólnopolską sieć firmy rodem ze Szwecji. W tej chwili kooperantów i odbiorców w kraju liczy w tysiącach.

Menadżer strategiczny

W biznesie ceni ludzi określonych, posiadających wewnętrzny ład, precyzję myślenia, dążących do wyznaczonego celu. Menadżer, jego zdaniem, musi umieć szybko oceniać, co jest mało istotne, odrzucać rzeczy poboczne, myśleć strategicznie, długofalowo.

- Uczciwość, partnerstwo i lojalność, to wartości, którymi należy się bezwzględnie kierować - zaznacza. - Warto o tym mówić zwłaszcza teraz, kiedy codziennie jesteśmy świadkami jak te podstawowe wartości są lekceważone. Niepłacenie należności w terminie albo wcale stało się w Polsce już niemal zasadą. Z drugiej strony obserwujemy deprawującą bierność organów państwa wobec tego typu zachowań, które na Zachodzie czy w USA traktowane są po prostu jako przestępstwa gospodarcze.

Nonszalancja młodych

Prezes ESSVE przyznaje, że dzisiejszy rynek pracy jest rzeczywiście trudny i młodym ludziom, absolwentom nie jest łatwo rozpocząć zawodową karierę.

- Chciałbym też jednak zwrócić uwagę na to, że kiedy już mają szansę, wykazują wiele nonszalancji - podkreśla Bogumił Rogowski. - Niestety, z mojego doświadczenia wynika, że 90 proc. osób przychodzących na pierwsze spotkanie z potencjalnym pracodawcą nie jest przygotowanych do rozmowy kwalifikacyjnej. Nie posiadają na przykład podstawowej wiedzy o firmie, nie umieją uzasadnić, dlaczego właśnie w tej a nie innej chcieliby pracować. Niektórzy przychodzą na rozmowę w strojach plażowych. Nie rozumieją, że w ten sposób dyskwalifikują się już na starcie.

Doświadczenie, jego zdaniem, nie koniecznie musi być atutem. Firmy bowiem i tak kształtują przyszłych pracowników według własnych standardów. Na pewno jednak warto znać jeden czy dwa języki obce.

Warto zaistnieć

- Nasz rynek jest ubogi, nie wiele oferuje - zauważa biznesmen. - Dlatego warto obserwować, rozglądać się wokół siebie, szukać rynkowej niszy i próbować samodzielnie zaistnieć, stworzyć sobie miejsce.

Praca przede wszystkim

Jeśli nie ma nadzwyczajnych sytuacji, spotkań, delegacji - wówczas spędza w pracy 9-10 godzin.

Sporo czasu poświęca też na działalność społeczną. Od ośmiu roku pełni funkcję prezydenta kapituły Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szczecina i Województwa Zachodniopomorskiego Business Club Szczecin.

- Bardzo sobie cenię tą działalność - podkreśla - Pozwala utrzymywać kontakt z ludźmi biznesu, politykami z najwyższej półki, pośrednio też wywierać wpływ na życie gospodarcze, część legislacyjną dotyczącą przedsiębiorczości.

Krótki relaks

Urlopy miewa rzadko, jeśli już - to najchętniej wyjeżdża za granicę. Ostatnio odwiedził Szwecję. Najczęściej jednak relaksuje się podczas weekendowych wyjazdów do Pobierowa.

- Jestem człowiekiem spełnionym, szczęśliwym - mówi Bogumił Rogowski. - Pracuję z dobrym zespołem, i oby tak dalej.

Swoje marzenia wiąże głównie z biznesem.

- Życzyłbym sobie poprawy standardów w polityce gospodarczej - dodaje. - Poczucia bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym. Takie poczucie mnie bowiem ostatnio opuściło.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza