Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szefie! Zapłać w terminie

Anna Niedzielska/www.echodnia.eu
sxc.hu
Coraz częściej zdarza się, że pracodawca nie chce wypłacić w terminie naszej pensji. Możemy się bronić przed takim zachowaniem.

Zgodnie z kodeksem pracy wynagrodzenie wypłaca się, co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie wypłaca się z dołu - czy za przepracowany już czas - niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Nie ma przeciwwskazań, by wynagrodzenie było płatne z góry - wszystko zależy od ustaleń w danym zakładzie pracy.

Gdy pensja przelewana jest na rachunek bankowy pracownika musi tam trafić najpóźniej w dniu ustalonym jako dzień wypłaty. Gdy termin wypłaty wypada w dzień wolny wówczas wynagrodzenie wypłaca się wcześniej.

Co do zasady pensje pracownikowi należy wypłacać w gotówce. Inne formy wypłaty - w szczególności obecnie zdecydowanie popularniejszy przelew na rachunek bankowy - wymagają pisemnej zgody pracownika.

Nie można płacić pracownikom w naturze, czyi na przykład w towarach produkowanych przez dany zakład pracy. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się bowiem w formie pieniężnej. Częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.

Pracownik zatrudniony na pełen etat nie może zarabiać mniej niż wynosi kwota minimalnego wynagrodzenia - w tym roku to 1276 złotych brutto.

Pracownik, który nie otrzymuje na czas bądź wcale świadczeń pracowniczych może złożyć skargę w Państwowej Inspekcji Pracy. Możne również skierować pozew bezpośrednio do sądu pracy i domagać się wypłaty zaległych wynagrodzeń wraz z odsetkami i odszkodowaniem. Postępowanie sądowe w tym przypadku wolne jest od opłat sądowych.

Częste i celowe uchybianie terminowi wypłaty pensji pracownik potraktować może jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy i na tej podstawie rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Co ważne, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia umowy o pracę.

Pracodawca, który zalega z wypłatą wynagrodzeń może zostać ukarany przez inspekcję pracy mandatem w wysokości do 2 tysięcy złotych. Jednak kontrolujący jego firmę inspektorzy mogą także skierować wniosek do sądu grodzkiego, a wtedy kara może wynieść do 30 tysięcy złotych.

Jeśli pracodawca nadal uchyla się od wypłacenia zaległych pensji - wszczęte zostaje postępowanie egzekucyjne, a na pracodawcę zostają nałożone grzywny "w celu przymuszenia", których wysokość może dojść nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Źródło:
Co zrobić gdy pracodawca nie płaci ci pieniędzy? Radzi inspektor pracy - www.echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza