Szermierka. Renata Knapik-Miazga wygrała Puchar Świata w Budapeszcie

Jacek Żukowski
Renata Knapik-Miazga
Renata Knapik-Miazga Andrzej Banaś
Fantastyczny wynik zanotowała Renata Knapik-Miazga w turnieju Grand Prix Pucharu Świata rozgrywanym w Budapeszcie. Szpadzistka AZS AWF Kraków w finale pokonała Węgierkę Annę Kun 11:10 w dodatkowej minucie.

Walka finałowa była niezwykle zacięta. Zawodniczki trafiały jednocześnie. W końcu Węgierka Anna Kun uzyskała minimalną przewagę 7:5 w II rundzie. Renata Knapik-Miazga szybko jednak odrobiła straty, było 8:8, a potem sama zyskała – 10:8. Wspierana przez kibiców Kun na 9 s przed końcem doprowadziła do remisu 10:10. W dodatkowej minucie to jednak Polka wytrzymała nerwowo i to ona zadała decydujące trafienie!

To życiowy sukces Knapik-Miazgi jeśli chodzi o występy w Pucharze Świata. Na koncie ma indywidualne brązowe medale mistrzostw Europy z 2013 i 2016 r. oraz drużynowe złota ME z 2019, srebro z 2018 oraz brąz z MŚ z 2017 i 2022 roku. Do tej pory najlepszym wynikiem Knapik-Miazgi w PŚ było 3. miejsce w Hawanie w 2020 roku. Na tych samych zawodach jej klubowa koleżanka Aleksandra Zamachowska (obecnie Jarecka) wygrała. Teraz Knapik-Miazga powtórzyła jej wynik.

Polka w półfinale po pasjonującym pojedynku pokonała Estonkę Nelli Differt 14:13 w dodatkowej minucie. Walka miała niezwykle wyrównany przebieg. Krakowianka prowadziła, ale rywalka odrabiała straty lub były obopólne trafienia. Knapik-Miazga wypracowała sobie przewagę w samej końcówce, prowadząc już 13:9, ale osłabła i Estonka doprowadziła do remisu 13:13. Ale decydujące trafienie należało do niej. W ćwierćfinale zawodniczka AZS AWF pokonała Francuzkę Alexandrę Louis Marie 11:10, wcześniej zaś Włoszkę Nikol Foiettę 15:12, Francuzkę Coraline Vitalis 15:11 i Szwedkę Elwirę Martensson 15:13.